19 lutego
wtorek
Arnolda, Konrada, Marcelego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wyzwania i nadzieje

Ocena: 0
735

W jakiej kondycji są dziś Kościół w Polsce i jego wierni? Silna instytucja nie zastąpi siły świadectwa autentycznej wiary.

fot. Radek Molenda/Idziemy

Nasz Kościół jest silny instytucjonalnie, na tle Kościołów w innych krajach – jeden z najsilniejszych. W ostatnich latach znacznie poprawił swoje struktury, rozbudował sieć parafii, w miarę sprawnie działają kościelne instytucje: edukacyjne, pomocowe, charytatywne itd. Także liczby kapłanów inne kraje mogą nam pozazdrościć.

 

Instytucja i wiara

Za wierzących uważa się obecnie 92 proc. ankietowanych Polaków, w tym co dwunasty ocenia swoją wiarę jako głęboką. I nawet jeśli od 1997 r. nastąpił kilkuprocentowy spadek naszej religijności, nadal możemy mówić o powszechności wiary w Polsce.

Jeśli jednak chodzi o regularny udział w praktykach religijnych – od 2005 r. nastąpił spadek udziału w nich z 58 proc. do 50 proc. Polaków, 37 proc. praktykuje nieregularnie, a 13 proc. nie bierze udziału w praktykach religijnych w ogóle. Dane procentowe od 2012 r. niemal nie zmieniają się, nadal co drugi dorosły Polak wierzy i regularnie praktykuje religijnie, a na Mszę Świętą co niedzielę wciąż chodzi 12 mln rodaków, w tym 3 mln młodych.

Także jeśli chodzi o stosunek Polaków do nauczania Kościoła, mamy od 2010 r. stabilną sytuację. Według badań CBOS, ok. 45 proc. respondentów określa swoją wiarę jako zgodną z nauczaniem Kościoła; niemal tyle samo, 46 proc., podchodzi do tego nauczania selektywnie. Inaczej ma się rzecz, gdy chodzi o tempo, z jakim w oczach Polaków Kościół jako instytucja traci dobrą opinię. Dziś w tym względzie może liczyć na 58 proc. ocen pozytywnych, czyli o 11 proc. mniej, niż cztery lata temu. Gorzej jest nie tylko na przestrzeni lat, ale także dwóch ostatnich miesięcy, co autorzy badań CBOS wprost wiążą z oddziaływaniem filmu „Kler”.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 1 (690), 6 stycznia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 20 stycznia 2019 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Współtworzył w Lyonie kwartalnik „Chemin Neuf” (potem „FOI”). W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Od lutego 2017 r. członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -