25 maja
poniedziałek
Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wyzwania duszpasterstwa Polonii

Ocena: 0
208

Wzmocnienie duszpasterstwa młodzieży oraz małżeństw i rodzin to obecnie główne wyzwania stojące przed duszpasterstwem polonijnym – powiedział KAI bp Wiesław Lechowicz, przewodniczący Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą. W Warszawie obraduje prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej.

fot. M. Drwal/www.episkopat.pl/photo

– W ramach duszpasterstwa młodzieży chcemy kontynuować wskazania papieża Franciszka, które pozostawił nam podczas Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie. Tym bardziej, że temu wydarzeniu towarzyszył Kongres Młodzieży Polonijnej. Wzięło w nim udział ok. 300 osób ze Wschodu i Zachodu reprezentujących dziesiątki tysięcy młodych ludzi. Jest to olbrzymi potencjał przede wszystkim w parafiach polonijnych – powiedział bp Lechowicz.

Mówiąc o duszpasterstwie małżeństw i rodzin biskup zaznaczył, że zgodnie z postanowieniami ostatniego Synodu Biskupów Kościół chce jeszcze lepiej towarzyszyć w codziennym życiu zarówno związkom sakramentalnym jak i tym parom, które nie są sakramentalne. – Ponadto jeszcze większy wysiłek musimy włożyć w przygotowania do zawarcia związku małżeńskiego – dodał hierarcha.

Zwrócił uwagę, że emigracja niesie duże problemy zwłaszcza z alienacją ludzi w nowych środowiskach i dlatego tak potrzebne jest towarzyszenie Kościoła. – Cieszy nas, że w krajach takich jak Niemcy czy Wielka Brytania powstają poradnie rodzinne, organizowane są kursy dla narzeczonych i małżeństw aby mogły one bardziej angażować się w ośrodkach polonijnych – powiedział bp Lechowicz.

Jego zdaniem wyzwaniem uniwersalnym dla duszpasterstwa polskojęzycznego w Europie jest to, co określa się "nawróceniem pastoralnym", o którym mówi często papież Franciszek. Dlatego w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji będą organizowane kongresy nowej ewangelizacji.

– Nie chodzi o jakąś nowość ale o to by z nowym zapałem i za pomocą nowych metod dotrzeć do osób korzystających z posługi duszpasterskiej jak i do tych, którzy oddalili się od Boga i Kościoła – zaznacza bp Lechowicz. W jego opinii kongresy mają być odnową duszpasterskiej dynamiki, zaangażowania w życie Kościoła tak duszpasterzy jak i świeckich.

– Pragniemy, aby kongresy nie były tylko pojedynczymi wydarzeniami, ale by były początkiem poważnej refleksji, co możemy lepiej zrobić i jakich najlepszych metod użyć do naszych działań w kontekście współczesnej mentalności i sytuacji kulturowo-społecznej – powiedział przewodniczący Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą.

Kongresy odbędą się: w Wielkiej Brytanii, w połowie września, w Swindon i Manchester, w Niemczech w Schönstatt, w drugim tygodniu po Wielkanocy i w drugi weekend po Wielkanocy – w Paryżu.

Podczas zebrania omówiono sprawy organizacyjne spotkania Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej, które odbędzie się w dniach 29 września – 1 października w Schönstatt w Niemczech. – Głównym tematem obrad będzie, jak mówi papież Franciszek "fantazja miłosierdzia", czyli sprawą ludzi żyjących na marginesie życia społecznego i osób wymagających szczególnej troski, żyjących w biedzie duchowej i materialnej. A wiadomo, że w środowiskach emigracyjnych takich osób jest stosunkowo dużo – powiedział bp Lechowicz.

Poinformował, że w przyszłym roku obrady będą poświęcone duszpasterstwu młodzieży w związku z Synodem Biskupów, który będzie na ten temat obradował w Rzymie.

Obrady prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej toczą się w siedzibie sekretariatu Episkopatu Polski w Warszawie. Uczestniczą w nich duszpasterze polonijni oraz świeccy przedstawiciele duszpasterstw z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Węgier oraz bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji.

Polska Rada Duszpasterska Europy Zachodniej, skupia przedstawicieli Polskich Misji Katolickich i ośrodków duszpasterstwa polskojęzycznego w krajach europejskich. Przewodniczącym Prezydium tejże Rady jest bp Wiesław Lechowicz.

Prezydium tworzy płaszczyznę do refleksji i dialogu oraz stanowi inspirację do podejmowania duszpasterskich działań na rzecz umocnienia wiary Polaków żyjących w Europie i obrony ich prawa do posiadania własnego duszpasterstwa w krajach osiedlenia.

Prezydium koordynuje działalność Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej i reprezentuje Radę wobec władz kościelnych i świeckich.

W skład prezydium, obok przewodniczącego bp. Wiesława Lechowicza wchodzą: ks. prał. Stefan Wylężek – rektor Polskiej Misji Katolickiej (PMK) w Anglii i Walii, ks. prał Stanisław Budyn – rektor PMK w Niemczech, ks. Bogusław Brzyś – rektor PMK we Francji, ks. Krzysztof Tyliszczak, kanclerz PMK w Anglii i Walii, Małgorzata Dudek z Francji, Katarzyna Takácsné Kalińska z Węgier, Zenon Handzel z Anglii oraz Andrzej Holm z Niemiec.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 maja

Poniedziałek, VII Tydzień Wielkanocny
+ dzień powszedni
Na świecie doznacie ucisku, ale odwagi!
Ja zwyciężyłem świat

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 19,1-8; Ps 68,2-7b; J 16,29-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter