2 czerwca
wtorek
Marianny, Marcelina, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wyruszyła najdłuższa pielgrzymka na Jasną Górę

Ocena: 0
236

Blisko 50 osób wyruszyło we z Pustkowa (Zachodniopomorskie) na 33. Szczecińską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Pątnicy przez 20 dni pokonają ok. 620 km.

fot. Marcin Mazur / Episkopat.pl

Blisko 50 osób wyruszyło we wtorek z Pustkowa (Zachodniopomorskie) na 33. Szczecińską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Pątnicy przez 20 dni pokonają ok. 620 km.

Pielgrzymi dziennie będą maszerowali ok. 35 km. Do Częstochowy planują dotrzeć o poranku 13 sierpnia.

Trasa szczecińskiej pielgrzymki na Jasną Górę uznawana jest za najdłuższą w kraju. Niewiele krótszą trasę przemierzą pielgrzymi z Helu.

– W szczecińskiej pielgrzymce weźmie udział ok. pół tysiąca osób; w każdej chwili można do nas dołączyć na szlaku choćby na jeden lub dwa dni – powiedział w rozmowie z PAP dyrektor pielgrzymki ks. Karol Łabęda. – Wyruszamy z Pustkowa, potem do naszego marszu dołączą grupy ze Świnoujścia, Wolina, Stepnicy, Polic. Główny trzon wyruszy w sobotę z sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Szczecinie – dodał.

Hasło tegorocznej pielgrzymki to "Maryjo, idziemy do Ciebie". – Podczas drogi przypominamy dwa ważne wydarzenie: jubileusz 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej oraz 100 rocznicę objawień fatimskich – wyjaśnił Łabęda.

Dyrektor pielgrzymki dodał, że w grupie pielgrzymkowej przeważają ci, którzy pokonują trasę po raz kolejny. – Nie brakuje młodych ludzi, którzy wyruszą na pielgrzymkowy szlak po raz pierwszy, poszukując w ten sposób drogi do Boga. Czasami są oni pełni obawy czy dadzą sobie radę. Ale świadectwo pątnika ze Świnoujścia, który nie opuścił dotąd żadnej szczecińskiej pieszej pielgrzymki, daje dużo nadziei i otuchy – powiedział.

Tradycje pielgrzymowania na Jasną Górę sięgają początków sanktuarium. Już w 1429 r. król Władysław Jagiełło pisał: "Miejsce to utrzymuje się jedynie z jałmużny pielgrzymów oraz doznaje wsparcia z napływu ludzi, których mnóstwo zbiega się do owego kościoła w nadziei zbawienia".

Już w XVII wieku co roku przybywało tam ponad sto tysięcy pielgrzymów. Największa i najsławniejsza do dziś pielgrzymka warszawska po raz pierwszy na Jasną Górę wyruszyła w 1711 r.

W 2016 r. Jasną Górę odwiedziło ok. 4,5 mln pielgrzymów i turystów z 82 krajów świata. W 246 pieszych pielgrzymkach przyszło do Częstochowy ponad 122 tys. osób. Do sanktuarium dotarło też 115 grup rowerowych (ponad 7 tys. osób), 11 biegowych (w sumie 270 osób), jedna pielgrzymka konna (łącznie 120 osób), dwie pielgrzymki na rolkach.

Ok. 400 tys. pielgrzymów zgromadziło się w lipcu ubr. podczas spotkania z papieżem Franciszkiem na Jasnej Górze. Z okazji Światowych Dni Młodzieży sanktuarium odwiedziło ok. 300 tys. młodych osób z całego świata.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 czerwca

Wtorek, IX Tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Marcelina i Piotra
«Oddajcie cezarowi to, co należy do cezara,
a Bogu to, co należy do Boga».

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2P 3,12-15a.17-18; Ps 90,2.4.10.14.16; Mk 12,13-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter