13 czerwca
niedziela
Lucjana, Antoniego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny w Archidiecezji Warszawskiej

Ocena: 0
986

W tym roku wyjątkowo – w trosce o zapewnienie bezpieczeństwa wiernym – 1 listopada w uroczystość Wszystkich Świętych w Archidiecezji Warszawskiej nie odbędą się tradycyjne procesje na stołeczne cmentarze. W kościołach zostaną odprawione Msze święte z zachowaniem limitów i obowiązujących restrykcji sanitarnych.

Fot. PAP/Łukasz Gągulski

W Dzień Zaduszny 2 listopada o godz. 18.00 w archikatedrze warszawskiej kard. Kazimierz Nycz poprowadzi do krypt procesję żałobną, której będzie towarzyszyła modlitwa za zmarłych arcybiskupów warszawskich, prezydentów i książąt mazowieckich. Następnie o godz. 19.00 odprawi Mszę żałobną za zmarłych. Limit wiernych: 200 osób

Msze święte 1 listopada

W kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach uroczysta Msza święta za zmarłych polecanych w wypominkach zostanie odprawiona 1 listopada o godz. 12.30. Zaraz po niej - nabożeństwo w intencji zmarłych. Limit wiernych: 55 osób.

W kościele św. Ignacego z Loyoli, skąd w minionych latach wyruszała procesja na Cmentarz Północny, Msza św. rozpocznie się o godz. 11.30 pod przewodnictwem proboszcza. Limit wiernych: 90 osób.

W kościele św. Marii Magdaleny na Wawrzyszewie, Msza św. w intencji zmarłych będzie sprawowana o godz. 13.00. Bezpośrednio po niej – zamiast tradycyjnej procesji na cmentarz – w kościele zostanie odprawione nabożeństwo za zmarłych. Limit wiernych: 160 osób.

Modlitwa, pamięć, choć bez procesji

W tym dniu nie będzie tradycyjnych procesji m.in. na Cmentarzu Powązkowskim, Cmentarzu Północnym na Wólce Węglowej czy Cmentarzu Wawrzyszewskim ale modlitwa w intencji zmarłych będzie zanoszona do Boga podczas nabożeństw w świątyniach.

Księża zachęcają, by groby bliskich zmarłych odwiedzać nie tylko w pierwszych dniach listopada, gdyż związany z nawiedzeniem cmentarza odpust zupełny za zmarłych można w tym roku uzyskać przez wybrane 8 dni w listopadzie. Dekret w tej sprawie wydała Penitencjaria Apostolska >> Odpust za zmarłych będzie można uzyskać przez cały listopad

Ponadto osoby starsze, i chore, które z różnych powodów nie mogą wychodzić z domu, odpust mogą uzyskać poprzez modlitwę indywidualną i duchową łączność ze wspólnotą Kościoła.

Parafie, jak co roku, zachęcają w tych dniach do modlitwy za zmarłych, proponując tzw. wypominki, w czasie których wymieniane są imiona i nazwiska zmarłych. Coraz częściej parafie przyjmują tzw. kartki wypominkowe nie tylko w formie papierowej, ale umożliwiają ich złożenie również poprzez internet.

Czytaj także:

>> Abp Gądecki apeluje o rozłożenie odwiedzania cmentarzy na kilka dni

>> Dw-p: informacja dot. Uroczystości Wszystkich Świętych

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 13 czerwca

XI Niedziela zwykła
Ziarnem jest słowo Boże, a siewcą jest Chrystus,
każdy, kto Go znajdzie, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mk 4,26-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Zacznij słuchać Jezusa! (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY


- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter