20 października
wtorek
Ireny, Kleopatry, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wszyscy jesteśmy misjonarzami

Ocena: 0.999997
560

Kościół, by być sobą i pozostać wierny swemu Założycielowi, musi głosić Ewangelię. - mówi bp. Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, w rozmowie z Agnieszką M. Domańską

fot.xhz

Czy misje są wciąż potrzebne?

Kiedy spojrzymy z punktu widzenia teologicznego, odpowiedź brzmi: Tak, misje są potrzebne, ponieważ są odpowiedzią Kościoła na wezwanie Chrystusa „Idźcie i głoście”. Kościół, by być sobą i pozostać wierny swemu Założycielowi, musi głosić Ewangelię. Po to ustanowił go Chrystus.

Jest też inny powód: na świecie żyje ponad 5 mld ludzi, którzy nie słyszeli o Chrystusie. Mamy to szczęście, że znamy Chrystusa, doświadczamy Bożej łaski i miłości. Tym chcemy się dzielić z innymi, aby odkryli w Chrystusie Kogoś, kto ich bezgranicznie kocha.

 

W trakcie pandemii często słyszeliśmy: „zostań w domu”, a hasłem tegorocznego Światowego Dnia Misyjnego są słowa: „Oto ja, poślij mnie” (Iz 6, 8). Jak pogodzić te dwa wezwania?

W tym czasie powinniśmy słuchać Boga i ubogich, stając się „twórcami braterstwa”, i odpowiadać na te wyzwania słowami: „Oto ja, poślij mnie, Panie”. Można fizycznie pozostać w domu, ale duchowo przyłączyć się do misjonarzy, jak św. Teresa od Dzieciątka Jezus, karmelitanka, która nigdy nie wyjechała na misje, a tak wiele dla nich zrobiła. Misje są nie tylko naszym wysiłkiem, ale też dziełem Ducha Świętego. Liczą się dobra duchowe, którymi podzielimy się z misjonarzami. Modlitwa, cierpienie ofiarowane w intencji misji, kontakt z misjonarzami, ofiary na misje – w ten sposób możemy zaangażować się bez wychodzenia z domu.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 42 (782), 18 października 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 04 listopada 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 października

Wtorek, XXIX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Jana Kantego, prezbitera
Bądźcie podobni do ludzi oczekujących swego Pana...
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 2,12-22; Ps 85,9ab.10-14; Łk 12,35-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter