12 sierpnia
środa
Innocentego, Lecha, Euzebii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wspomnienie św. Marty

Ocena: 5
421

Św. Marta pochodziła z Betanii, miasteczka położonego ok. 3 km od Jerozolimy. Była siostrą Marii i Łazarza, których Chrystus darzył swoją przyjaźnią. Wiele razy gościła Go w swoim domu. Św. Łukasz opisuje szczegółowo jedno ze spotkań (Łk 10, 38-42). Martę wspomina w Ewangelii św. Jan, odnotowując wskrzeszenie Łazarza (J 11, 1-45). Wyznała ona wtedy wiarę w Jezusa jako Mesjasza i Syna Bożego. Ewangelista opisuje także wizytę Jezusa u Łazarza na sześć dni przed wieczerzą paschalną, gdzie posługiwała Marta. Właśnie z Betanii Jezus wyruszył triumfalnie na osiołku do Jerozolimy w Niedzielę Palmową. Wreszcie w pobliżu Betanii Pan Jezus wstąpił z Góry Oliwnej do nieba.

mal. Johannes van der Meer /Wikimedia Commons/domena publiczna

Na Wschodzie cześć św. Marty datuje się od wieku V, na Zachodzie - od VIII w.

Już w wieku VI istniała w Betanii bazylika na miejscu, gdzie miał stać dom Łazarza i jego sióstr.

Po raz pierwszy Martę spotykamy w Ewangelii św. Łukasza, w dniu kiedy przybywa do nich Jezus. Marta przygotowuje posiłek, pragnie jak najlepiej ugościć Mistrza. W pewnym momencie, kiedy widzi, że Maria siedzi u stóp Pana, przysłuchując się Jego Słowom, skarży się na nią: „Panie, czy Ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła. A Pan jej odpowiedział: Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."  Jezus zwraca wtedy uwagę Marcie, jak ważne jest słuchanie Go (Słowa Bożego).

Ponownie odnajdujemy Martę przed obliczem Jezusa w Ewangelii św. Jana, kiedy jest w rozpaczy. Wraz z Marią wzywają Jezusa do chorego brata. Pan jednak zwleka z przyjściem i Łazarz umiera. Kiedy przybywa do Betanii, pierwszą osobą, która wybiega Mu na spotkanie jest Marta. Ewangelista przytacza dialog jaki ma miejsce między nią, a Jezusem:

«Panie, gdybyś tu był, mój brat by nie umarł. Lecz i teraz wiem, że Bóg da Ci wszystko, o cokolwiek byś prosił Boga».
Rzekł do niej Jezus: «Brat twój zmartwychwstanie».
Rzekła Marta do Niego: «Wiem, że zmartwychwstanie w czasie zmartwychwstania w dniu ostatecznym».
Rzekł do niej Jezus: «Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki. Wierzysz w to?».
Odpowiedziała Mu: «Tak, Panie! Ja wciąż wierzę, żeś Ty jest Mesjasz, Syn Boży, który miał przyjść na świat». (J 11, 21-27)

Później Marta biegnie do domu po Marię. Dołączają do Jezusa, który każe otworzyć grób Łazarza. Wtedy Marta mówi:

«Panie, już cuchnie. Leży bowiem od czterech dni w grobie». Jezus rzekł do niej: «Czyż nie powiedziałem ci, że jeśli uwierzysz, ujrzysz chwałę Bożą?»

Po chwili wszyscy zebrani są świadkami cudu wskrzeszenia Łazarza.

Jezus wraca do Betanii sześć dni przed świętem Paschy. Marta wraz z siostrą i wskrzeszonym Łazarzem przyjmują Pana w gościnę. Stąd Jezus wyruszy triumfalnie na osiołku do Jerozolimy w Niedzielę Palmową.

Św. Marta jest patronką gospodyń domowych, hotelarzy, kucharek, sprzątaczek i właścicieli zajazdów, a także trudnych spraw.

W ikonografii przedstawiana jest w skromnej szacie z pękiem kluczy za pasem, czasami we wspaniałej sukni z koroną na głowie. Często pojawia się na obrazach również z siostrą, św. Marią. Są prezentacje, w których prowadzi smoka na pasku lub kropi go kropidłem. Nawiązują one do legendy, iż pokonała potwora Taraska. Jej atrybutami są: drewniana łyżka, sztućce, księga, naczynie, różaniec.

Modlitwa

Wysłuchaj nas, Boże, Zbawicielu nasz, abyśmy weseląc się obchodem uroczystości św. Marty, dziewicy Twojej, z przykładów jej życia uczyli się czynić postęp w pobożności. Przez Pana naszego Jezusa Chrystusa, który króluje w Niebie i na ziemi, po wszystkie wieki wieków. Amen.

Modlitwa w trudnych sprawach do św. Marty

O cudowna św. Marto, uciekam się pod Twoją opiekę, powierzając się Tobie całkowicie o pomoc w moich potrzebach i wsparciu w moich doświadczeniach. Zobowiązuję się tę modlitwę rozpowszechniać.

Pocieszaj mnie w smutkach i potrzebach, o co usilnie proszę przez Twoją wielką radość, która napełnia, kiedy w domu Twoim w Betanii gościłaś Zbawiciela świata Jezusa.

Proszę Cię, uproś dla mnie i dla mojej rodziny, abyśmy w sercach Boga zachowali, a przez to na lekarstwo w naszych troskach zasłużyli, a szczególnie w aktualnej potrzebie… 

Ja Ciebie proszę Wspomożycielko we wszystkich potrzebach, pokonaj wszystkie trudności tak jak zwyciężyłaś smoka, kładąc go u swych stóp.

Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, 3x Św. „Marto, proś za nami".

Żródło: brewiarz.pl,  „Święci na każdy dzień", Wydawnictwo Jedność, 2006

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 sierpnia

Środa, XIX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Joanny Franciszki de Chantal, zakonnicy
«Gdy brat twój zgrzeszy przeciw tobie, idź i upomnij go w cztery oczy».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 9,1-7;10,18-22; Ps 113,1b-6; Mt 18,15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
12 sierpnia - Parafia MB Częstochowskiej w Wołominie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter