19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wspólnota wspólnot na Gołąbkach

Ocena: 0
2248

Świętująca 75-lecie parafia św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Warszawie-Gołąbkach jest wspólnotą ludzi bardzo zżytych ze sobą, zaangażowanych w liczne grupy formacyjne.

fot. Patryk Lubryczyński

Ks. proboszcz Dariusz Kuczyński podkreśla, że najliczniejszą wspólnotą jest Kościół Domowy, w ramach którego działa 7 kręgów. W każdej grupie funkcjonuje około 4-5 małżeństw, są to często rodzinny wielodzietne. Siłą duchową parafii jest także Żywy Różaniec. Osoby z tej grupy modlitewnej zaangażowane są często w inne wspólnoty. Przy parafii służą siostry michalitki, włączając się w różne inicjatywy misyjne, akcje modlitewne, funkcjonuje również Koło Misyjne. Służba Liturgiczna gromadzi imponującą liczbę około 80 lektorów i ministrantów.

– W parafii jest trzech szafarzy nadzwyczajnych Komunii świętej. Gołąbki mają charyzmat wspólnotowy, ale też muzyczny. Od 45 lat działa chór parafialny „Sodalitas”, który śpiewa pieśni tradycyjne. Wielokrotnie posługiwał także na Mszach św. radiowych. Są także dwie schole młodzieżowe, które starają się śpiewać systematycznie na niedzielnych Eucharystiach, obecnie powstaje powoli chórek dziecięcy – opowiada ks. proboszcz.

Dla wspólnoty parafialnej ważna jest działalność Akcji Katolickiej, która wzbogaca życie społeczne i duchowe. Istotna jest także wspólnota charyzmatyczna Przyjaciele Oblubieńca, która istnieje w parafii od 6 lat i ma coraz więcej uczestników. Jako grupa ewangelizacyjno-modlitewna, wiele czasu poświęca na rozważanie Słowa Bożego. Caritas parafialna organizuje świąteczne paczki, a młodzież w parafii angażuje się w wolontariat, roznosząc dary i odwiedzając chorych. Z pomocy parafialnej korzysta kilkanaście rodzin.

– Sprawdza się u nas zasada, że parafia jest wspólnotą wspólnot. Każda z grup modlitewnych jest równie ważna, ponieważ ma swoje zadania i charyzmaty – zaznacza ks. Dariusz Kuczyński.

Parafia powstała 8 września 1945 roku. Gołąbki były wówczas małą wioską na pograniczu Warszawy. Co interesujące, wspólnota parafialna jest jedną z pierwszych, które powstały na obecnym obszarze terytorialnym Warszawy po zakończeniu II wojny światowej.

Nad wejściem głównym do świątyni znajduje się figura Matki Bożej i słowa Jezusa skierowane do św. Jana „Oto Matka twoja”. W wystroju świątyni szczególną uwagę zwraca, znajdujący się w centralnym miejscu na ścianie ołtarzowej, duży drewniany krzyż z figurą Chrystusa, projektu Jerzego Machaja, z wyrzeźbionym krucyfiksem Jezusa Ukrzyżowanego Tadeusza Janiny. Pod nim, po lewej stronie, znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, namalowana na desce przez Zofię Grabską.

 


ŚWIĘTUJĄCY I ROZMODLENI

Podczas obchodów 75-lecia parafii, 20 września, uroczystej Mszy św. przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. W ogrodach kościelnych z koncertem wystąpiła aktorka Katarzyna Żak.

Wśród najważniejszych wydarzeń religijnych obchodzonych w parafii jest odpust przypadający 27 grudnia w święto patrona św. Jana Ewangelisty. Cyklicznie, pod koniec czerwca, organizowany jest piknik dla dzieci i młodzieży w ogrodach kościelnych. Co roku parafia uczestniczy w pielgrzymkach zagranicznych, modląc się w różnych miejscach świata oraz przygotowując wyjazdy wakacyjne dla ministrantów. Na terenie parafii Domowy Kościół organizuje dni skupienia i spotkania rejonu. Są prowadzone adoracje Najświętszego Sakramentu przez poszczególne wspólnoty parafialne w pierwszy czwartek i piątek miesiąca. – Co roku w dniach 17-19 września przygotowujemy 40-godzinne nabożeństwo adoracyjne, które akurat w 2020 roku przygotowywało do jubileuszu 75-lecia parafii i było połączone z rekolekcjami. Ostatnio zainstalowaliśmy nowy relikwiarz św. Jana Pawła II. Mamy także przygotowane miejsce dla sługi Bożego kard. Wyszyńskiego i czekamy na jego beatyfikację – opisuje ks. proboszcz. Tradycją na Gołąbkach jest odmawianie na końcu Mszy świętych modlitwy do św. Michała Archanioła.

Ludzie w parafii znają się wzajemnie, wspierają i szanują, są małą, ale dość zżytą ze sobą społecznością. – Ci, którzy są po raz pierwszy w naszej parafii mówią, że wyczuwają atmosferę modlitwy i skupienia. Parafianie są gotowi do pomocy oraz włączają się chętnie w życie wspólnoty. Czujemy, jako duszpasterze, wsparcie modlitewne i troskę materialną ze strony parafian – określa klimat miejsca ks. Dariusz Kuczyński. Na terenie parafii zamieszkuje około 5,5 tysiąca ludzi. Do parafii, oprócz warszawskiego osiedla Gołąbki, należą podwarszawskie miejscowości Mory, Bronisze, Jawczyce.

– Chciałbym, aby grupy modlitewne dalej się rozwijały, a szczególnie grupa młodzieżowa. Na razie nie planujemy nowych grup duszpasterskich. Moim pragnieniem jest, aby nasza wspólnota przynosiła owoce, poprzez piękne małżeństwa i nowe święte powołania do życia konsekrowanego. W tym roku wspólnota parafialna cieszyła się neoprezbiterem, który formował się u nas. Chcielibyśmy, aby funkcjonująca w parafii kawiarenka, miała jeszcze większą przestrzeń. Myślimy także o tym, aby dla ministrantów stworzyć miejsce do rekreacji – opowiada o planach na przyszłość ks. proboszcz.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter