13 kwietnia
wtorek
Przemyslawa, Hermenegildy, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wspólnota na łączach

Ocena: 0
1436

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. - mówi bp. Adam Bałabuch w rozmowie z Moniką Odrobińską

bp. Adam Bałabuch | fot. archiwum prywatne

Wierni otrzymali w tych dniach dyspensę od uczestnictwa w Mszy Świętej – jak święcić Dzień Święty?

Nic nie zastąpi fizycznego uczestnictwa we Mszy Świętej – dotyczy to zwłaszcza przyjmowania Komunii Świętej. Tylko choroba czy inne ważne okoliczności (np. konieczna opieka nad chorym) zwalniają z tego chrześcijańskiego obowiązku. Jednak teraz, w sytuacji zakażenia koronawirusem, wierni mogą korzystać z dyspensy udzielonej przez biskupa diecezjalnego. Obejmuje ona następujących wiernych: osoby w podeszłym wieku, osoby z objawami infekcji, dzieci i młodzież szkolną oraz dorosłych, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, jak też osoby, które czują obawę przed zarażeniem. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Zaleca się wówczas i zachęca do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

 

Czy Msza „radiowa” ma wyższość nad telewizyjną, bo nie rozprasza obrazami z różnych kamer?

Transmisja telewizyjna może ułatwiać uczestnictwo właśnie dzięki pełni, jaką daje wizja i fonia. Jednak powinna się odbywać zgodnie z Dyrektorium KEP ws. celebracji Mszy Świętej transmitowanej przez telewizję. Oznacza to taki sposób transmitowania, który wiernych-odbiorców nie będzie rozpraszać. Nie powinno się więc – według Dyrektorium – wprowadzać obcych elementów wobec transmitowanej Eucharystii, jak np. wychodzenie z kamerą na zewnątrz kościoła dla pokazania architektury kościoła czy piękna otaczającej przyrody. Nie należy też uczestników transmisji rozpraszać np. przez wypełnianie niektórych części Mszy nagranymi wcześniej innymi obrazami. Realizatorzy transmisji powinni też unikać takiego pokazywania uczestników liturgii, które rodzi w nich pokusę sztucznych zachowań czy wręcz pozowania.

 

Z kolei transmisje z kamerek internetowych są statyczne, skupione na obrazie ołtarza…

Dla niektórych może to być jedną z zalet Mszy transmitowanych przez internet! Drugą może być fakt, że przez internet Msze Święte transmituje wiele parafii. Wtedy wierni mają możliwość uczestniczenia w liturgii razem ze swoją wspólnotą.

 

Czy retransmisja ma taką samą wagę jak transmisja bezpośrednia? I czy ważne jest uczestnictwo we Mszy, którą sobie nagramy i odtworzymy po czasie?

Wspomniane już wcześniej Dyrektorium w sprawie celebracji Mszy Świętej transmitowanej przez telewizję wyraźnie podkreśla, że w odniesieniu do Mszy Świętej jedyną dopuszczalną formą przekazu jest transmisja bezpośrednia, nigdy zaś retransmisja (nawet wtedy, gdyby to mogło wydawać się korzystniejsze z duszpasterskiego punktu widzenia, np. ze względu na lepszy czas antenowy). A zatem praktycznie nie powinno się Mszy retransmitować. Powinniśmy przez media uczestniczyć w liturgii, która jest aktualnie sprawowana.

 

Czy odpust związany z błogosławieństwem papieskim otrzymujemy tylko w czasie rzeczywistym, kiedy jest ono udzielane?

Tak, korzystamy z łask, kiedy uczestniczymy w błogosławieństwie papieskim w rzeczywistym czasie. Np. odtworzenie błogosławieństwa św. Jana Pawła II w mediach nie rodzi już tych skutków, jakie stały się udziałem wiernych, którzy w czasie rzeczywistym to błogosławieństwo przyjmowali. Współczesne media dają nam wiele możliwości korzystania z duchowego skarbca Kościoła – korzystajmy z tego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 kwietnia

Wtorek, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni/wspomnienie św. Marcina I, papieża i męczennika
«Trzeba wam się powtórnie narodzić».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 3, 7b-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter