28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wspólnie dla młodzieży...

Ocena: 0
1339

Przykładem dobrej współpracy między dwoma warszawskimi diecezjami jest nowa inicjatywa wspólnych spotkań studentów, członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i niezrzeszonych.
Czytaj także: ...Zamiast konkurencji

fot. KSM

Pomysł, by integrować środowisko akademickie, powstał spontanicznie, kiedy mianowany 29 sierpnia w archidiecezji warszawskiej asystent KSM ks. Kamil Falkowski i od dwóch lat asystent KSM w diecezji warszawsko-praskiej ks. Michał Dziedzic wspólnie odkryli, że można coś więcej, niż dotąd, zrobić dla świeżo upieczonych studentów przybywających z całej Polski na studia do Warszawy.

– Wielu z tych studentów w swoich diecezjach działało w KSM czy innych grupach i wspólnotach przykościelnych. Przeprowadzają się do Warszawy, tracą kontakt z macierzystymi wspólnotami, na uczelniach i w parafiach nie znajdują oddziałów KSM, nie zawsze też znajdą miejsce dla siebie w warszawskich duszpasterstwach akademickich. W efekcie są odcięci od środowiska i szybko po przenosinach do stolicy są zasysani przez „ten świat”. Wtedy łatwo gubią się, tracą kontakt z Kościołem, znikają – diagnozuje ks. Michał, który w diecezji warszawsko-praskiej jest także diecezjalnym duszpasterzem młodzieży, dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży DW-P i koordynatorem ŚDM w tej diecezji.

– Postanowiliśmy więc wspólnie wyjść do nich, ale także, do każdego studenta, który nie chce stracić kontaktu, a czasem wręcz zyskać lub odnowić kontakt z katolickim środowiskiem akademickim podzielającym jego wiarę oraz katolickie wartości i życiowe wybory. Usiedliśmy, pomodliliśmy się, wypiliśmy kawę, rozmawiając o naszych pomysłach, wątpliwościach i pragnieniach. I tak powstała idea spotkań w ramach międzyuczelnianego Warszawskiego Koła Akademickiego – dodaje ks. Kamil.

Spotkania będą odbywały się począwszy od 13 października w drugie i czwarte wtorki miesiąca, najpierw w parafii bł. Władysława z Gielniowa na Ursynowie (ul. Przy Bażantarni 3), gdzie ks. Kamil jest wikariuszem, a docelowo na przemian po obu stronach Wisły, także w ośrodku duszpasterstwa młodzieży DW-P przy katedrze warszawsko-praskiej. – Będziemy rozpoczynać wieczorną Eucharystią, potem spotkanie formacyjne z konferencją i dyskusją oraz agapa – możliwość spotkania, integracji i rozmowy. Liczymy, że będzie to okazja do nawiązywania relacji, kontaktów, które przeniosą się także poza spotkania WKA – tłumaczy ks. Kamil.

– Chcemy na początek nie trzymać się z góry ustalonego klucza tematycznego, ale sięgać po tematy, którymi żyją młodzi ludzie, często uznawane za kontrowersyjne, o których wiele się mówi, ale są niedopowiedziane. Myślimy np. o podjęciu tematu LGBT, czy prawdą jest twierdzenie, że Kościół odrzuca homoseksualistów? Będziemy poruszać tematykę ludzkiej seksualności, relacji międzyludzkich, miłości. Chcemy także podjąć np. pytanie: „po co nam konkordat?” i już wstępnie zgodził się omówić ten temat ks. prof. Piotr Mazurkiewicz. Tematyka będzie różnorodna, najbardziej zależy nam, przynajmniej na początku, na tworzeniu środowiska, jego integracji – tłumaczy ks. Falkowski. – Chcemy do duszpasterstwa zapraszać różnych gości. Jednym z pierwszych będzie znany ze swoich cennych spostrzeżeń na temat współczesności ks. dr Jacek Grzybowski. Trochę filozofii i myślenia na pewno się nam przyda. Będą i inni. W planach są też warsztaty medialne i kursy przedmałżeńskie dostosowane do percepcji i potrzeb narzeczonych w wieku jeszcze studenckim, do 30. roku życia – dodaje ks. Michał.

Obaj kapłani bardzo liczą na to, że także studenci sami podzielą się z nimi swoimi sugestiami, o czym chcą usłyszeć i porozmawiać. Tematykę spotkań będą dostosowywać do tego, co studentów interesuje, co ich buduje i pozwoli im wzrastać. Zapowiadają, że z pewnością będzie profesjonalnie. – Brak propozycji na dobrym poziomie bardzo odstrasza ludzi od Kościoła, szczególnie w dużych miastach. Skończyły się czasy, kiedy wystarczyło powiedzieć: „przyjdź na spotkanie, będzie miło”, albo „powinniście tak robić, bo tak naucza Kościół”. Dziś młodzież oczekuje uwagi, poważnego traktowania i konkretnego, profesjonalnie realizowanego programu. To chcemy im zapewnić – dodaje ks. Kamil.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter