12 sierpnia
środa
Innocentego, Lecha, Euzebii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wsparcie dla abp. Jędraszewskiego

Ocena: 0
1054

Z kraju i z zagranicy płyną wyrazy solidarności z abp. Markiem Jędraszewskim, metropolitą krakowskim, który 1 sierpnia w 75. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego podczas homilii w Bazylice Mariackiej „tęczową zarazą” nazwał ideologię głoszoną przez środowiska LGBT.

fot. Dawid Grześkowiak OP

Arcybiskup Henryk Hoser SAC, wizytator apostolski w Medjugoriu, napisał: „Alegoria o tęczowej zarazie jest bardzo adekwatna. (...) chodzi o chorobę antropologiczną zaraźliwą już o cechach pandemii. Jej ofiarami padają rzesze ludzi uczestniczących w marszach czarnych i kolorowych. Potrzebują intensywnej modlitwy, bo bez pomocy Ducha Świętego jesteśmy za słabi”.

Słowa wsparcia i solidarności skierował z Watykanu kard. Zenon Grocholewski. Jak podkreślił w liście „z wielką przykrością odbieram bezzasadne ataki na Księdza Arcybiskupa”. Kardynał nie dostrzega w treści wygłoszonego 1 sierpnia kazania „nic niewłaściwego, lecz przeciwnie realistyczne odczytanie rzeczywistości oraz poczucie odpowiedzialności, którym się Ksiądz Arcybiskup kierował, broniąc prawdy i dobra oraz prawa Bożego wobec narzucającej się obecnie ideologii”. Jak zwrócił uwagę kardynał, w imię tej ideologii dopuszczono się „niezwykle wulgarnego obrażania najświętszych dla nas rzeczy: Eucharystii, Matki Najświętszej oraz kapłaństwa”. „Boleśnie mnie dotknęły te bluźniercze zachowania. Eucharystia, Matka Najświętsza oraz kapłaństwo Chrystusowe są przedmiotem żywej wiary i najgłębszej miłości ogromnej większości Polaków” – napisał bliski współpracownik Jana Pawła II. Jak zaznaczył, „każdemu człowiekowi należy się szacunek, każdy ma prawo wyrażać także publicznie swoją opinię i poglądy, natomiast godne wszelkiego potępienia są postawy pogardy i obrażania”.

„Proszę mi pozwolić, w imieniu Konferencji Episkopatu Słowacji, wyrazić solidarność z Konferencją Episkopatu Polski, a w szczególny sposób z metropolitą Krakowa arcybiskupem Markiem Jędraszewskim, w związku z atakami, jakich doznaje po skrytykowaniu niektórych zachowań tych, którzy wspierają nowe ideologie” – napisał abp Stanislav Zvolenský, metropolita Bratysławy i przewodniczący Konferencji Episkopatu Słowacji, w liście do abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Podkreślił, iż dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek ważne jest mówienie o człowieku w sposób integralny, zwracając uwagę na antropologię chrześcijańską. „Mamy wiele powodów, aby myśleć, że zwolennicy ideologii gender starają się zmusić nas do uważania ich wyboru stylu życia za równoważny, a przede wszystkim moralnie prawidłowy. W tym sensie odbieramy również atak na arcybiskupa krakowskiego. Ataki tego typu skrywają w rzeczywistości próby ograniczenia wolności religijnej”.

Słowa uznania nadesłał także bp Bronisław Bernacki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy i biskup odesko-symferopolski. „Słowa, które św. Piotr Apostoł skierował niegdyś do członków Sanhedrynu, brzmią dziś szczególnie aktualnie: «Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi» (Dz 5, 29). W obliczu ostatnich ataków ze strony środowisk LGBT na osobę Księdza Arcybiskupa widzimy, jak te słowa stają się znów żywe względem prawdy Chrystusowej, którą mężnie głosi i naucza Pasterz krakowskiego Kościoła” – napisał bp. Bernacki.

„Pragniemy również i my wyrazić za pomocą tego listu naszą solidarność i nasze braterskie wsparcie” – napisał bp András Veres, przewodniczący Konferencji Episkopatu Węgier. Wskazuje on, iż „obserwujemy ze zdumieniem ostatnie niesłuszne ataki, ponieważ wyraziliście jedynie nauczanie Kościoła Katolickiego w obliczu zjawiska naszych czasów. Szokujące jest to, że ci, którzy domagają się akceptacji swoich przekonań, jednocześnie odmawiają prawa do wypowiadania się Wam i tym, którzy mają odmienne zdanie w danej sprawie”.

„Ten atak na arcybiskupa krakowskiego jest zupełnie nieuzasadniony – podkreślił bp Wiesław Mering, ordynariusz włocławski. „Księdzu arcybiskupowi wyrażam uznanie i podziw za to, że miał odwagę i nie poddał się tej obecnej w naszych umysłach poprawności politycznej, że nie wypada o czymś mówić, gdy się chce mieć spokój. Chrystus nam nie obiecywał spokoju, mówił: „Jeżeli mnie prześladowali i was prześladować będą”.

Trafność słów metropolity krakowskiego podkreślił również arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej Józef Michalik. „Ludzie wiary potrzebują zdrowego pokarmu Ewangelii i niekiedy szczególnie jasnego «tak» lub «nie» w pasterskim przepowiadaniu, a Kościół, jak jego Założyciel, podejmuje gotowość bycia «znakiem, któremu sprzeciwiać się będą!» (Łk 2, 34)” – napisał.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 sierpnia

Środa, XIX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Joanny Franciszki de Chantal, zakonnicy
«Gdy brat twój zgrzeszy przeciw tobie, idź i upomnij go w cztery oczy».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 9,1-7;10,18-22; Ps 113,1b-6; Mt 18,15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
12 sierpnia - Parafia MB Częstochowskiej w Wołominie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter