20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wrocław ma nowego biskupa pomocniczego

Ocena: 0
1643

Klaretyn o. prof. Jacek Kiciński przyjął we wrocławskiej katedrze z rąk abp. Józefa Kupnego sakrę biskupią.

2016-03-19 11:47, aktual. 15:46
xrk / Wrocław (KAI), mz
fot. PAP/Maciej Kulczyński

Tym samym stał się 62. biskupem pomocniczym w tysiącletniej historii diecezji wrocławskiej, a 11. od zakończenia II wojny światowej.

Współkonsekratorami byli abp Celestino Migliore oraz kard. Henryk Gulbinowicz.

– Przez tę nominację został dowartościowany kler zakonny – zauważył w homilii abp Marian Gołębiewski, metropolita senior archidiecezji wrocławskiej, przypominając zebranym, że spośród prawie 1000 kapłanów posługujących na terenie diecezji ok. 300 to zakonnicy.

Kaznodzieja przypomniał życiorys nowego biskupa, zwracając uwagę na lata posługi w Zgromadzeniu Misjonarzy Klaretynów. Zaznaczył również, że sakrę o. Jacek otrzymuje w uroczystość św. Józefa. – Ten święty emanuje cechami typowo biblijnymi, właściwymi wybrańcom Boga – zaznaczył abp Gołębiewski, dodając: – Owi ludzie uważali się za niegodnych lub niezdolnych do wypełniania zadań powierzonych im przez Pana.

W dalszej części rozważania hierarcha zaprezentował zadania, jakie wobec biskupa stawia Kościół, podkreślając, że greckie słowo episkopos (pol. biskup) oznacza strażnika, opiekuna, wywiadowcę. Zaznaczył przy tym, że wierni oczekują dziś od biskupa, by był dla nich ojcem, bratem, przewodnikiem i świadkiem wiary w Jezusa Chrystusa.

– Czeka cię praca trudna, ale zarazem wdzięczna i szlachetna – mówił abp Gołębiewski. – Trudna, bo człowiek współczesny jest często ogłuszony, nie słyszy głosu Boga przemawiającego w sumieniu, zagubiony w świecie konsumpcji, hedonizmu i relatywizmu moralnego. A ty musisz siać, choć wiatr porywa ziarno, musisz głosić słowo Boże, które chcą zakrzyczeć współczesne publikatory, musisz głosić Prawdę, która nigdy nie zwietrzeje, musisz mieć odwagę powiedzieć "nie" złu wbrew wszelkiej poprawności, która nie ma nic wspólnego z Ewangelią, wbrew konformizmowi, który jest wielką pokusą dla ludzi na szczycie drabiny społecznej – spuentował metropolita-senior.

Ojciec Jacek Kiciński ze Zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym archidiecezji wrocławskiej 13 lutego. Biskupowi nominatowi przydzielono stolicę tytularną Margo.

Bp Jacek Kiciński urodził się 30 sierpnia 1968 r. w Turku, diec. włocławska. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w 1983 r. rozpoczął naukę w Technikum Mechanicznym w Turku, którą ukończył zdaniem egzaminu dojrzałości w 1988 r. W tym samym roku wstąpił do nowicjatu Zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów. Od 1989 r. rozpoczął studia na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, których zwieńczeniem była obrona pracy magisterskiej w zakresie psychologii nt. "Koleżeństwo i przyjaźń u młodzieży szkół średnich". 27 maja 1995 r. w katedrze wrocławskiej z rąk kard. Henryka Gulbinowicza przyjął święcenia kapłańskie.

W latach 1995 -1996 posługiwał duszpastersko jako wikariusz parafialny w Łodzi. W 1996 r. został skierowany na studia specjalistyczne w zakresie teologii duchowości na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 2000 r. obronił pracę doktorską nt. "Celibat w życiu kapłańskim. Studium na podstawie publikacji polskojęzycznych po Soborze Watykańskim II". W tym samym roku objął urząd przełożonego Domu Formacyjnego Misjonarzy Klaretynów we Wrocławiu, który pełnił do 2004 r. Był także odpowiedzialny za duszpasterstwo młodzieżowo-powołaniowe w latach 1999-2005. Od roku akademickiego 2002/2003 rozpoczął pracę dydaktyczną na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, podejmując wykłady z teologii duchowości.

W 2004 r. został wybrany do Zarządu Polskiej Prowincji Misjonarzy Klaretynów na urząd prefekta ds. duchowości, który pełnił do 2010 r. W tym też czasie podjął obowiązki opiekuna postulantatu Misjonarzy Klaretynów w Kudowie-Zdroju. Po dwóch latach ponownie objął urząd przełożonego Domu Formacyjnego we Wrocławiu, który pełnił do 2013 r.
W 2006 r. został mianowany redaktorem naczelnym pisma naukowego „Życie Konsekrowane”, dyrektorem Podyplomowych Studiów Teologii Życia Konsekrowanego PWT we Wrocławiu oraz członkiem Rady ds. Życia Konsekrowanego Archidiecezji Wrocławskiej. W 2009 r., decyzją ówczesnego metropolity abp. Mariana Gołębiewskiego, został mianowany wikariuszem biskupim ds. życia konsekrowanego archidiecezji wrocławskiej i przewodniczącym Rady ds. Życia Konsekrowanego oraz członkiem Rady Kapłańskiej Archidiecezji Wrocławskiej. W 2015 r., decyzją Konferencji Episkopatu Polski, został mianowany konsultorem Komisji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP.

Od początku pracy dydaktyczno-naukowej na Papieskim Wydziale Teologicznym uczestniczył w pracach Katedry Teologii Duchowości, będąc adiunktem bp. prof. dr hab. Andrzeja Siemieniewskiego. W 2010 r. został powołany na stanowisko kierownika Katedry Teologii Duchowości Kapłańskiej i Życia Konsekrowanego. W 2011 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym PWT we Wrocławiu, a w 2015 r., decyzją Centralnej Komisji ds. Tytułów Naukowych i dekretem abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego i Wielkiego Kanclerza PWT, uzyskał tytuł naukowy profesora zwyczajnego nauk teologicznych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter