19 stycznia
środa
Henryka, Mariusza, Marty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wpatrzeni w hostię

Ocena: 0
750

Parafia Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Legionowie z okazji trzydziestolecia istnienia buduje kaplicę adoracji Najświętszego Sakramentu. Zaangażowała się cała wspólnota.

fot. arch. parafii

Ks. Piotr Główka po objęciu stanowiska proboszcza 1 lipca 2020 r. zaproponował parafianom, aby uczcić trzydziestolecie istnienia parafii budową kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu, która podkreśliłaby jeszcze bardziej wezwanie parafii. Inicjatywa spotkała się z poparciem większości wiernych.

Koncepcja kaplicy będzie nawiązywać do objawień Matki Bożej w Fatimie w 1917 r. – Figura Pani Fatimskiej zostanie ustawiona na wykutym przez kowala portugalskim dębie, skierowanym w stronę dekoracji, ukazującej rozchodzące się promienie słońca, aby wierni widzieli, że Maryja razem z nami adoruje Najświętszy Sakrament – mówi ksiądz proboszcz.

Podkreśla, że planuje oddanie kaplicy do użytku na 12 września, aby upamiętnić beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Do dziś zebrano około 80 proc. kwoty na pokrycie kosztów budowy. Część pieniędzy na budowę kaplicy była przekazywana na pomoc dla niedożywionych dzieci w Kenii, na ten cel zebrano 28 tys. zł. – We wnętrzu kaplicy stanie skarbonka, do której parafianie będą mogli wrzucać środki na dofinansowanie głodujących dzieci – zapowiada ks. Główka.

Historia parafii sięga 1989 r., kiedy to podczas Mszy świętej celebrowanej przy kapliczce Matki Bożej Niepokalanej u zbiegu ulic Sobieskiego i Piłsudskiego w Legionowie bp Marian Duś wyraził pragnienie, aby dla upamiętnienia kongresu eucharystycznego zbudować kościół i stworzyć parafię pod wezwaniem Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Wiosną 1991 r. rozpoczęto budowę świątyni, w stylu nowo-gotyku nadwiślańskiego. Kamień węgielny, który pochodzi ze sławnej z cudu eucharystycznego bazyliki w Orvieto we Włoszech, 14 września 1994 r. wmurował biskup warszawsko-praski Kazimierz Romaniuk. Pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła był ks. Zygmunt Podstawka.

Spośród licznych grup modlitewnych dziś w parafii najliczniejsze są koła Żywego Różańca, których jest aż dziesięć. Ksiądz proboszcz podkreśla, że Koła Różańcowe są „modlitewnym murem parafii”. Wiele osób należy do Odnowy w Duchu Świętym i Młodzieżowej Oazy. W charyzmat parafii szczególnie wpisuje się Wspólnota Krwi Chrystusa, której formacją zajmują się księża ze Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa z Ożarowa. W każdy czwartek Wspólnota Krwi Chrystusa prowadzi dla całej parafii Koronkę do Krwi Chrystusa. W świątyni przez cały lipiec odmawiano także Litanię do Najdroższej Krwi Pana Jezusa.

Każdego trzynastego dnia miesiąca odbywa się procesja fatimska ulicami parafii, w której bierze udział około stu osób. Bielanki sypią kwiaty przed figurą Matki Bożej Fatimskiej, niesioną na feretronie przez kobiety z kół Żywego Różańca. Przed każdą cząstką różańca jest czas na krótkie rozważanie i śpiew pieśni fatimskiej. Co miesiąc procesja idzie innymi okolicami parafii i kończy nabożeństwo przy pomniku Jana Pawła II, znajdującym się w parku przy świątyni. Monument został sprofanowany podczas ubiegłorocznych strajków aborcyjnych, a modlitwa przy pomniku jest elementem ekspiacji Panu Bogu za wyrządzone zło. – Procesja jest też formą ewangelizacji, ponieważ idziemy z figurą Maryi, by przypomnieć o istnieniu Pana Jezusa i Matki Bożej, aby parafianie wrodzy Kościołowi lub obojętni na Stwórcę zobaczyli, że Bóg ich kocha oraz czeka na nich w świątyni – wyjaśnia ksiądz proboszcz.

Duchowny przykłada też wagę do dojrzałego przygotowania dzieci do Pierwszej Komunii Świętej, przy aktywnym udziale rodziców. Jest zachwycony programem ks. Zbigniewa Maciejewskiego pt. „Z mamą i tatą do Pierwszej Komunii Świętej”, który kształtuje w wolności wewnętrznej dojrzałą postawę chrześcijańską. – Spotykam się indywidualnie z rodzinami dzieci pierwszokomunijnych dwa razy do roku na kilkuminutową rozmowę. Raz w miesiącu prowadzę spotkania zbiorowe dla rodziców, aby wiedzieli, jak przygotowywać dzieci do Pierwszej Komunii Świętej. Co tydzień rodzice otrzymują materiały duszpasterskie potrzebne do formacji – opowiada.

Parafia liczy 12 tys. mieszkańców, regularnie w Mszach świętych i nabożeństwach uczestniczy około 1,2 tys. osób, z czego 500 ofiarnie wspomaga parafię w budowie kaplicy. Wnętrze świątyni, dzięki witrażom, jest przesycone światłem o miodowym kolorze. Na głównej ścianie prezbiterium znajduje się scena Ostatniej Wieczerzy, autorstwa tarnowskich plastyków Bogdana Drwala i Światosława Karwata. Pan Jezus w ornacie otoczony jest przez apostołów trzymających chleby, dzbany z winem i kielichy. – Patrząc na mozaikę, ma się wrażenie, że Jezus wychodzi zza stołu Wieczerzy Paschalnej, aby pokazać, że przekracza ramy tego historycznego wydarzenia, i że to On jest Chlebem wiecznym dającym siebie teraz także i nam – interpretuje ksiądz proboszcz.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 stycznia

Środa, II Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa
Jezus głosił Ewangelię o królestwie
i leczył wszelkie choroby wśród ludu.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 3,1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter