1 kwietnia
sobota
Teodory, Grazyny, Ireny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wolontariusze Caritas ryzykują życiem na Ukrainie

Ocena: 0
356

W ciągu dwóch miesięcy wojny 1 mln 400 tys. Ukraińców otrzymało wsparcie od łacińskiej i greckokatolickiej Caritas, które działają w tym kraju. Najtrudniejsza sytuacja jest na terenach okupowanych przez Rosjan, gdzie niosąc wsparcie potrzebującym wolontariusze Caritas ryzykują życiem.

Fot. Caritas Polska - Caritas-Ukraina, pomoc na miejscu, w Rubizem

Łacińska Caritas-Spes i greckokatolicka Caritas niezależnie od siebie opublikowały raporty (obejmujące okres od 24 lutego do 8 maja), z których wynika, że największe zapotrzebowanie było na pomoc żywnościową, środki higieniczne, lekarstwa i odzież. Obie organizacje pomocowe, które ściśle ze sobą współpracują zapewniały też potrzebującym wodę mineralną, co przy niedziałającej w wielu miejscach Ukrainy sieci wodociągowej oznaczało ratowanie życia. Obecnie swe wysiłki kierują także na zapewnienie ludziom wsparcia psychologicznego, by pomóc pokonać wojenną traumę, widoczną szczególnie u dzieci.

Raport wskazuje na dobrą współpracę z lokalnym Kościołem, który świątynie i budynki parafialne zamienia na miejsca schronienia dla uchodźców oraz na magazyny pomoc humanitarnej. Największym wyzwaniem staje się obecnie dostarczanie pomocy na tereny okupowane przez Rosjan, gdzie dochodzi do bestialskich zbrodni. Caritas-Spes wskazuje m.in. na tragiczną sytuację w Berdjańsku, który okupanci chcą odciąć od wszelkiej pomocy grożąc śmiercią pracownikom organizacji humanitarnych próbującym przedostać się na te tereny. Obie ukraińskie Caritas wskazują, że choć zagrożenie dla wolontariuszy z każdym dniem rośnie, to nie brakuje ludzi, którzy chcą nieść wsparcie potrzebującym.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 2 kwietnia

Niedziela Palmowa
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci,
i to śmierci krzyżowej.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 26,14-27,66
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Rozdarta zasłona


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter