28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wołomin: Nowa Patronka szpitala

Ocena: 0
2682

Abp Henryk Hoser SAC przewodniczył w sobotę 16 września Mszy Świętej w kaplicy Szpitala Powiatowego w Wołominie z okazji nadania placówce imienia Matki Bożej Nieustającej Pomocy  oraz poświęcenia lądowiska dla helikopterów.

fot. Jacek Kalinowski / Idziemy

Tuż przed rozpoczęciem uroczystości na dziedzińcu szpitalnym ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej powitali przedstawiciele dyrekcji szpitala oraz duchowieństwa dekanatu wołomińskiego. Następnie abp Hoser i towarzyszące mu osoby udali się do kaplicy szpitalnej p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, gdzie arcybiskup modlił się kilka chwil przed obrazem Matki Bożej, po czym rozpoczęła się Eucharystia.

W koncelebrze wzięli udział m.in.: ks. Zygmunt Podstawka – dziekan dekanatu wołomińskiego, ks. prałat Józef Kamiński, ks. Jacek Pawlicki, ks. Marcin Łukasiewicz, ks. Piotr Krasuski.

Na wstępie Mszy Świętej słowa powitania do przybyłych gości skierował ks. Piotr Krasuski – kapelan szpitala. – Gromadzimy się w tę piękną uroczystość w naszej szpitalnej kaplicy, gdzie króluje nam Matka Przenajświętsza, Matka, która pragnie nieustannie nam pomagać. Przychodzimy do niej jak do Prawdziwej Matki. Dzisiaj naszą wspólną modlitwą pragniemy z jednej strony powierzać siebie samych i całą naszą wspólnotę, wspólnotę tego szpitala. (…) Pragniemy dziękować, że zechciała zostać Patronką naszego szpitala, za ogrom łask, które dzięki Niej otrzymujemy, za wszelkie dobro, które nasz szpital osiąga – powiedział.

W homilii abp Hoser przypomniał, że grzech jest chorobą duszy. Współczesna medycyna działa w perspektywie zdrowia holistycznego, a więc całego człowieka. Wyróżnia również medycynę duchową, nawet w standardach Światowej Organizacji Zdrowia, bo zdaje sobie sprawę, że medycyna czysto somatyczna jest niewystarczająca.

– Zdrowie duchowe, które ukazuje człowiekowi najbardziej globalne aspekty jego życia, jego celowości, jest niesłychanie ważne w leczeniu pacjenta i stąd też tworzymy nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, zespoły, które towarzyszą choremu we wszystkich aspektach, gdzie jest zdrowie duchowe i psychiczne, fizyczne wzięte pod uwagę – powiedział biskup diecezji warszawsko-praskiej.

Nawiązując do propozycji rozszerzenia wezwania Patronki kaplicy na nazwę szpitala ordynariusz warszawsko-praski powiedział, że warto zauważyć, że tradycja najstarszych szpitali na Świecie i w Polsce odwołuje się do wymiarów duchowych.

– Wyróżnikiem Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest fakt, że przychodzi z pomocą nieustannie. To jest Jej „stały dyżur” dzień i noc. Ona nieustannie czuwająca nad nami i bliska nam. Ona przez czuwanie mogąca zauważyć nasze potrzeby i przychodzić im z pomocą – dodał kaznodzieja.

– Ona może wspierać nie tylko chorych w ich cierpieniu jako Matka Bolesna, ale  z drugiej strony ma dobroczynny wpływ na personel leczący. (…) Pacjent, który traci nadzieję, który wpada w rozpacz albo w stres nie leczy się łatwo. Dobra perspektywa, którą uzyskuje się poprzez ten kontakt z Najświętszą Maryją Panną Niestającej Pomocy, daje mu siłę, optymizm i moc do walki z patologią, która go tutaj przywiodła – zaznaczył abp Hoser.

O zmianie nazwy Szpitala zadecydowała Rada Powiatu Wołomińskiego uchwałą z dnia 27.07.2017, a pomysłodawcami byli pracownicy szpitala oraz pacjenci  i ich rodziny, którzy wystąpili z wnioskiem o zmianą nazwy do Starosty Wołomińskiego. W uzasadnieniu czytamy: „Przywołanie w nazwie osoby Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest wyrazem głębokiej, chrześcijańskiej tradycji Powiatu Wołomińskiego i szczególnego kultu Maryi. Jest też symbolicznym powrotem do idei troski o człowieka, którego ciało wzmacnia się poprzez siłę ducha”.

Po zakończeniu Mszy Świętej uczestnicy wydarzenia udali się przed bramę lądowiska, gdzie uroczyście przecięli wstęgę: abp Henryk Hoser – ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, Kazimierz Rakowski – starosta Powiatu Wołomińskiego, Janusz Werczyński – przewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego, Jarosław Chmielewski – dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Andrzej Gruza – dyrektor szpitala.

Następnie na płycie lądowiska abp Henryk Hoser po odmówieniu modlitwy dokonał aktu jego poświęcenia.

Szpital Powiatowy w Wołominie otrzymał w 2014 r. pozwolenie na budowę lądowiska dla śmigłowców ratownictwa medycznego, na potrzeby Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W dniu 28.11.2016 r. dyrektor Szpitala Andrzej Gruza podpisał w Ministerstwie Zdrowia – Departamencie Funduszy Europejskich i e-Zdrowia umowę na dofinansowanie inwestycji ze środków Unii Europejskiej. Realizowane jest w ramach Działania 9.1 Infrastruktura ratownictwa medycznego – oś priorytetowa IX Wzmocnienie strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Inwestycja została wsparta przez Powiat Wołomiński, przy udziale środków własnych Szpitala.

Wydarzeniu towarzyszyła konferencja pt. „Inwestycje realizowane w latach 2016-2017 i perspektywa na kolejne lata, która zainaugurował dyrektor szpitala – Andrzej Gruza.

W uroczystościach wzięli również: Marzena Małek – radna województwa mazowieckiego, Tomasz Faber – szef operacyjny Regionu Wschodniego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Tomasz Gołaś – reprezentujący Dyrektora Funduszy Europejskich i e-Zdrowia Ministerstwa Zdrowia, Leszek Sawicki – koordynator projektów lądowisk Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Iwona Bajkowska – dyrektor Biura Poselskiego posła Piotr Uścińskiego.

Tomasz Faber powiedział dla Idziemy, że jako szef operacyjny zawsze cieszy się z otwarcia kolejnego lądowiska, bo to przyśpiesza transport pacjenta do SOR-u, zwiększa też nasze bezpieczeństwo całej załogi śmigłowca i komfort pracy jest podniesiony na znacznie wyższy poziom. Lądowisko w Wołominie jest nowoczesne i nowoczesnym systemem świetlnym podejściem do lądowania, możliwym nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, ojciec, dziennikarz-współpracownik tygodnika Idziemy, absolwent WSKiMS im. J. Giedroycia. Uczestnik wielu pielgrzymek papieskich, lektor w Parafii św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej. W "Idziemy" od 2006 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter