31 października
sobota
Urbana, Saturnina, Krzysztofa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wniebowzięta od 500 lat

Ocena: 0
233

Mało kto wie, że w głównym ołtarzu Bazyliki Mniejszej św. Jakuba w Piotrkowie Trybunalskim od 500 lat znajduje się cudowny obraz Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, który do najstarszej piotrkowskiej świątyni ofiarowała w 1520 roku królowa Bona.

fot. ks. Paweł Kłys

Parafia św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim została erygowana w XII wieku. Murowaną świątynię, w stylu romańskim, wzniesiono w końcu XII wieku, następnie przebudowano w stylu gotyckim, a obecny jej wygląd pochodzi z wieku XIV. Pierwsze wzmianki historyczne o wyjątkowości tej świątyni związane są z rokiem 1435, kiedy to w Piotrkowie zwołano zjazd duchowieństwa pod przewodnictwem Zbigniewa Oleśnickiego, który przyznał małoletniemu Władysławowi Jagielle prawo do tronu. To wydarzenie zapoczątkowało zwyczaj zwoływania synodów do piotrkowskiej fary. Pierwszy z nich został zwołany w 1456 roku przez arcybiskupa Wojciecha Wężyka, aby zaradzić sporom o dziesięciny pomiędzy szlachtą a duchowieństwem. Tym samym piotrkowska fara zapisała się w historii jako jedna z najważniejszych świątyń w Rzeczpospolitej XV-XVII wieku, będąc miejscem zjazdów duchowieństwa i możnowładców z całego kraju. Przybywali do niej królowie i biskupi, by podejmować decyzje ważne dla państwa i polskiego Kościoła.

W 1520 roku do fary piotrkowskiej przybyła także królowa Bona, która ofiarowała do świątyni bezcenny dar – obraz Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. Pokaźnych rozmiarów obraz (270cm x 180cm) został namalowany prawdopodobnie w małopolskim warsztacie na początku XVI wieku. Malowidło można podzielić na dwie części. W dolnej części widzimy centralnie namalowaną Maryję w otoczeniu apostołów. Jest to nawiązanie do apokryfu opowiadającego o zaśnięciu Najświętszej Maryi Panny, w którym uczestniczyli wszyscy apostołowie przybyli specjalnie na ten moment. Natomiast w górnej części znajdują się dwie postacie – Jezus, który zabiera swoją matkę Maryję z ciałem i duszą do nieba. Scenie tej towarzyszą zastępy anielskie.

Ukazana jest tu prawda zawarta w dogmacie o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny ogłoszonym przez papieża Piusa XII dnia 1 listopada 1950 roku w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (Najszczodrobliwszy Bóg). Wynika z tego, że obraz namalowany na początku XVI wieku przedstawia prawdę wiary potwierdzoną przez Kościół dopiero w XX wieku.

Obraz Zaśnięcia Matki Bożej uznano za cudowny za sprawą wydarzeń związanych z potopem szwedzkim. – W 1657 roku Szwedzi oblegając Piotrków mieli za zadanie zniszczyć i okraść farę. Gdy weszli do świątyni ukazała im się Matka Boża, co sprawiło, że wystraszeni uciekli i odstąpili od zniszczenia kościoła. Tak świątynia i cudowny obraz Matki Bożej nie uległy zniszczeniu – wyjaśnia ks. prałat Grzegorz Gogol, kustosz Bazyliki Mniejszej św. Jakuba w Piotrkowie Trybunalskim. – Cuda, które miały miejsce przed wizerunkiem Matki Bożej, zostały potwierdzone przez powołaną przez władze kościelne komisję historyczną, która po zbadaniu cudów i łask doświadczanych przez przybywających do piotrkowskiej fary orzekła, że obraz ten słynie łaskami, czego zewnętrznym wyrazem są srebrne sukienki wotywne uroczyście nałożone na obraz – tłumaczy ks. Gogol.

28 września 2019 roku najstarszy kościół Piotrkowa Trybunalskiego pw. św. Jakuba Apostoła decyzją ojca świętego Franciszka został podniesiony do godności bazyliki mniejszej. Jest to druga bazylika mniejsza w archidiecezji łódzkiej.

W tym roku mija dokładnie 500 lat obecności łaskami słynącego obrazu Zaśnięcia Matki Bożej w piotrkowskiej farze. Podobnie jak przed wiekami, tak i dziś wierni przybywają do najstarszej świątyni miasta, aby pokłonić się swojej Matce i prosić Ją w różnych intencjach – o czym świadczą zapiski w księdze cudów w piotrkowskiej bazylice.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 października

Sobota, XXX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
Weźcie na siebie moje jarzmo i uczcie się ode Mnie bo jestem cichy i pokornego serca.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Flp 1,18b-26; Ps 42,2-3.5; Łk 14,1.7-11
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter