16 sierpnia
wtorek
Rocha, Stefana, Joachima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Obchody setnej rocznicy urodzin św. Joanny Beretty Molli

Ocena: 4.9
663

W archidiecezji mediolańskiej we Włoszech rozpoczęły się obchody setnej rocznicy urodzin św. Joanny Beretty Molli. Ich inauguracji dokonał kard. Leonardo Sandri, prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, a potrwają one do 4 października 2022 roku.

Fot. José Luiz Bernardes Ribeiro/ Wikimedia Commons/licencja CC BY-SA 3.0

Pochodzący z Argentyny hierarcha odbył pielgrzymkę do miejsc związanych z życiem świętej lekarki, która oddała życie, by urodzić córkę. W sobotę 2 października sprawował Eucharystię w kościele parafialnym w Pontenuovo di Magenta, obok którego znajduje się dom, w którym Joanna Beretta Molla mieszkała ze swym mężem i Piotrem Mollą i z dziećmi. W tej świątyni odbyła się również jej liturgia pogrzebowa w 1962 roku.

W niedzielę 3 października rano kard. Sandri odprawił natomiast Mszę św. w rycie ambrozjańskim w Magencie. Odwiedził też cmentarz w Mesero, gdzie spoczywają doczesne szczątki małżonków Molla. Rozmawiał tam z ich córką Gianną Emanuelą, dla której narodzin św. Joanna oddała życie.

Przemawiając do zgromadzonych purpurat odniósł się do faktu, że św. Joanna była lekarzem pediatrą, a Gianna Emanuela jest lekarzem geriatrą. Zwrócił uwagę, że służba zdrowia zajmuje się zarówno człowiekiem rodzącym się, jak i w zaawansowanym wieku. W kontekście pandemii koronawirusa życzył, by wśród chrześcijan wybuchła pandemia miłości i świętości.

Św. Joanna Molla była włoską lekarką, żoną i matką 4 dzieci. Na początku czwartej ciąży zdiagnozowano u niej włókniaka macicy. Mimo wskazań medycznych do przerwania ciąży, nie zgodziła się na aborcję. Wiedziała, zwłaszcza jako lekarz, że stan jest poważny. Zdawała sobie sprawę z grożącego niebezpieczeństwa. Ukochanemu mężowi powiedziała: „Piotrze, przede wszystkim ratuj dziecko”. Te słowa brzmiały w jego sercu do końca życia.

21 kwietnia 1962 r. Joanna urodziła córkę Giannę Emmanuelę, tydzień później 28 kwietnia zmarła ze słowami: „Jezu, kocham Cię!”. Miała 39 lat. Przed śmiercią  wyznała mężowi: „Byłam już na tamtym świecie. Gdybyś wiedział, co widziałam!” Piotr po śmierci Joanny wyznał:

Aby zrozumieć jej decyzję, trzeba pamiętać o jej głębokim przeświadczeniu - jako matki i jako lekarza - że dziecko, które w sobie nosiła, było istotą, która miała takie same prawa, jak pozostałe dzieci, chociaż od jego poczęcia upłynęły zaledwie dwa miesiące.

Papież Jan Paweł II beatyfikował Joannę Berettę 24 kwietnia 1994 roku podczas Światowego Roku Rodziny. Dziesięć lat później, 16 maja 2004 roku kanonizował ją. W uroczystości wzięli udział m.in. mąż oraz dzieci świętej.

Uwieńczeniem życia Joanny Beretty Molli, która była najpierw wzorową studentką, potem aktywnie zaangażowała się w działalność wspólnoty kościelnej oraz została szczęśliwą żona i matką, stało się złożenie ofiary z siebie, by mogło żyć dziecko, które nosiła w łonie i które dzisiaj jest tutaj z nami! Jako chirurg była w pełni świadoma grożących jej konsekwencji, lecz nie cofnęła się przed ofiarą, potwierdzając w ten sposób heroiczność swych cnót.

- powiedział o świętej Jan Paweł II

Św. Joanna Beretta Molla jest patronką lekarzy, małżeństw, rodzin, dzieci poczętych, matek w stanie błogosławionym, Akcji Katolickiej, a także patronką organizacji zrzeszającej lekarzy ginekologów położników w służbie życiu: MaterCare International.

Wielkim skarbem literatury duchowej są listy Joanny i Piotra z okresu ich narzeczeństwa i małżeństwa, które stanowią świadectwo pięknej miłości i wiary ludzi dla których Bóg – źródło miłości zawsze był na pierwszym miejscu.

W jednym z listów św. Joanna napisała do Piotra:

Jesteś dobry, kochany, tak bardzo mnie kochasz i ja też bardzo kocham Ciebie. Twoje radości są moimi radościami, a to, co Cię martwi i boli, martwi i boli także mnie. Kiedy myślę o naszej wielkiej, wzajemnej miłości, dziękuję Bogu. Jak najbardziej to prawda, że Miłość jest najpiękniejszym uczuciem, jakie Bóg złożył w duszy człowieka. Zawsze będziemy się kochali, jak teraz, Piotrze.

W Warszawie jest wiele parafii z relikwiami św. Joanny Beretty Molli, m.in.:

  • Sanktuarium św. Ojca Pio na Gocławiu
  • Kościół pw. św. Patryka w Warszawie
  • Parafia Najświętszego Zbawiciela
  • Parafia pw. bł. Władysława z Gielniowa w Warszawie
  • Parafia Świętej Rodziny w Warszawie Ursusie
  • Kaplica w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie
  • Kaplica Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej

Modlitwa za wstawiennictwem św. Joanny Beretty:

Boże, Ty powiedziałeś, że nie ma większej miłości nad tę, kiedy ktoś daje życie za osobę ukochaną. Dziękujemy Ci, że dałeś nam w osobie św. Joanny płomienny przykład prawdziwej miłości i szacunku do życia. Dopomóż nam, abyśmy zrozumieli Jej przykład życia, rozpowszechniali go i sami nim żyli. Odnów we wszystkich kobietach, żyjących na całym świecie, zrozumienie sensu ich misji i szacunku dla każdego życia, które jest darem Boga, a na którego straży winny stać nawet za cenę własnego życia. Daj nam łaskę, której oczekujemy za wstawiennictwem św. Joanny, która idąc za przykładem Jezusa, ofiarnie złożyła swoje życie za życie innych. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 sierpnia

Wtorek, XX tydzień zwykły – dzień powszedni albo wspomnienie św. Stefana Węgierskiego
Jezus Chrystus, będąc bogatym, dla was stał się
ubogim, aby was ubóstwem swoim ubogacić.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 19, 23-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter