19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Włochy: protest Watykanu przeciw ustawie o homofobii i transfobii

Ocena: 0
1392

Stolica Apostolska ostrzega przed forsowanym we Włoszech kontrowersyjnym projektem ustawy w sprawie homofobii i transfobii. Szef papieskiej dyplomacji abp Paul Gallagher złożył formalny wniosek w tamtejszym ministerstwie spraw zagranicznych o zmianę niektórych zapisów ww. ustawy. Zdaniem Watykanu przyjęcie tak zwanego prawa Zan naruszałoby umowę o rewizji konkordatu.

Fot. cathopic.com

Włoskie media zwracają uwagę na bezprecedensowy charakter takiego kroku ze strony watykańskiej dyplomacji. Jego znaczenie wyjaśnia Radiu Watykańskiemu prof. Cesare Mirabelli, były prezes włoskiego Trybunału Konstytucyjnego.

Umowa o rewizji konkordatu zapewnia Kościołowi prawa, które gwarantuje już sama konstytucja. Jest to jedynie wzmocnienie praw konstytucjonalnych. W szczególności chodzi tu o wolność edukacji, wolność sprawowania urzędu nauczycielskiego w Kościele, a także wolność wyrażania swoich myśli w słowie, na piśmie, a także za pośrednictwem innych środków. Są to wolności, które w pewnym zakresie są zagrożone przez projekt nowego prawa Zan. Nie chodzi tu więc o zakwestionowanie ochrony pewnych kategorii osób, bo jest to wybór polityczny, do którego państwo ma prawo. Nie chodzi tu o ingerencję w uchwalanie prawa, ale o ostrzeżenie, że niektóre aspekty prawa byłyby szkodliwe i sprzeczne ze zobowiązaniami podjętymi przez państwo.

– mówi papieskiej rozgłośni prof. Mirabelli.

Zdaniem dziekana kolegium kardynalskiego kard. Giovanniego Battisty Re pod pretekstem ochrony środowisk LGBT prawo Zana poważnie ograniczy możliwość jakiejkolwiek dyskusji na temat homotransfobii i naruszy gwarantowane przez konkordat prawa w zakresie wolności słowa, opinii i edukacji.

Kard. Re ocenia notę watykańską jako dobrze przemyślany krok, mający na celu zwrócenie uwagi na te punkty, które są problematyczne i które w obecnym brzmieniu są trudne do zaakceptowania. Zapewnia on zarazem, że wbrew medialnym spekulacjom wniosek o wprowadzenie zmian „wyszedł od papieża, a nota werbalna została przez niego zatwierdzona”.

Kard. Re zastrzega, że nie chodzi tu o ingerencję Watykanu w sprawy państwa włoskiego, lecz o dialog, który jest niezbędny ze względu na szczególną i niezaprzeczalną rolę katolicyzmu we Włoszech. Zdaniem dziekana Kolegium Kardynalskiego pomimo postępującej sekularyzacji dusza wielu Włochów jest nadal zakorzeniona w chrześcijaństwie. Cytuje on w tym kontekście słynne zdanie Bendetta Croce, filozofa-ateisty: nie możemy nie nazywać się chrześcijanami.

Właśnie ze względu na to zakorzenienie Włochów w chrześcijaństwie ustawa o homotransfobii jest w niektórych punktach sprzeczna z wrażliwością wielu ludzi

– dodaje kard. Re w wywiadzie dla rzymskiego dziennika Il Messaggero.

Również włoski  dziennik „Corriere della Sera" wyjaśnia, że z formalnym wnioskiem o zmianę niektórych zapisów ustawy zwrócił się w liście szef dyplomacji arcybiskup Paul Richard Gallagher. Jego list został przekazany ambasadzie Włoch przy Watykanie.

Dziennik podkreślił, że nigdy wcześniej w historii dwustronnych relacji nie zdarzyło się, aby Watykan interweniował podczas prac nad ustawą we włoskim parlamencie, korzystając formalnie z prawa, jakie dają mu Pakty Laterańskie, regulujące wzajemne stosunki.

W nocie przekazanej ambasadzie Włoch arcybiskup Gallagher napisał, że niektóre zapisy projektu legislacyjnego omawianego w Senacie redukują wolność zagwarantowaną Kościołowi katolickiemu" w konkordacie.

Wśród nich wymienił zapis o tym, że szkoły katolickie nie byłyby zwolnione z organizacji planowanego krajowego dnia przeciwko homofobii. Ponadto wyraził zaniepokojenie możliwością ograniczenia „wolności przekonań" katolików oraz prawnych konsekwencji wyrażania przez nich własnych poglądów.

Prosimy, aby zostało uwzględnione nasze zaniepokojenie

– dodał abp Gallagher, cytowany w gazecie.

Za jego list podziękował lider prawicowej Ligi Matteo Salvini, którego formacja sprzeciwia się obecnemu projektowi ustawy o zwalczaniu homo- i transfobii oraz dyskryminacji i przemocy na tym tle.

Dziękuję Watykanowi za zdrowy rozsądek

– oświadczył. Przypomniał, że jego formacja sprzeciwia się projektowi w obecnym kształcie, uważając go za „knebel" dla wolności poglądów.

Środowiska LGBT mówią zaś o „ingerencji Watykanu" i apelują do premiera Włoch Mario Draghiego, by się temu sprzeciwił.

Czytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter