16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Włochy: modlitwa za uchodźców, którzy zginęli w Morzu Śródziemnym

Ocena: 0
447

Kilkaset osób modliło się za tych, którzy stracili życie w ostatnich latach podczas przeprawy przez Morze Śródziemne w drodze do Europy. Modlitewne czuwanie w tej intencji zorganizowała rzymska Wspólnota Sant'Egidio w powierzonej jej pieczy bazylice Matki Bożej na Zatybrzu.

fot. limitsios via Foter.com / CC BY

Do inicjatywy przyłączyły się inne organizacje i stowarzyszenia, jak jezuickie Centro Astalli, włoska Caritas, fundacja Migrantes włoskiego episkopatu oraz Federacja Włoskich Kościołów Ewangelickich.

W czasie nabożeństwa przypomniano, że w bieżącym roku już blisko dwa tysiące osób znalazło śmierć w akwenach, dzielących imigrantów od naszego kontynentu. W ubiegłym roku los taki spotkał co 42. osobę, w tym roku już co 32.

Wśród uczestników czuwania byli też tacy, którzy dotarli do Włoch drogą morską i byli świadkami podobnych tragedii, łącznie z tymi, którzy mieli szczęście skorzystać z tzw. korytarzy humanitarnych.

Podobne inicjatywy, jak ta w Rzymie, nazwana „Umrzeć z nadziei”, odbędą się w najbliższych dniach w innych miastach Włoch. Ich celem będzie zachowanie pamięci o ofiarach, ale również przedstawienie propozycji rozwiązania problemu migracji, w tym przyjęcia uchodźców i ich integracji.

W Rzymie zaprezentowano pięć takich propozycji. Pierwsza dotyczy jak najpełniejszej wiedzy na temat zjawiska migracji. Poinformowano, że od początku tego roku do Europy przybyło 82 897 osób, z czego 71 978 do samych Włoch. Zgodnie z kodeksem humanitarnym, przyjętym na szczeblu światowym, priorytetem pozostaje ratowanie ludzkiego życia. Kiedy jego zagrożenie dotyczy tysięcy istot ludzkich, imperatyw ten staje się priorytetem kraju, którego to dotyczy. „To jedyna poważna i cywilizowana odpowiedź w momencie kryzysu” – stwierdzają autorzy propozycji, przypominając, że Komisja Europejska umieściła tę sprawę na drugim miejscu swojej polityki migracyjnej.

Dalsze propozycje to współpraca z krajami, skąd wypływają imigranci i umożliwienie legalnego wjazdu do Europy tym, którzy szukają pracy oraz stworzenie poważnego programu osiedlania się i relokacji. Ostatni punkt przedstawionego w Rzymie dokumentu dotyczy polityki integracji, której – zdaniem autorów – sprzyjają wspomniane korytarze humanitarne, ponieważ korzystać z nich mogą całe rodziny, a organizatorzy tych akcji gwarantują im naukę języka i dokształcenie zawodowe. Autorzy propozycji mają nadzieję, że „kraje europejskie zdecydują się zainwestować w funkcjonowanie tego procesu”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter