24 października
środa
Rafala, Marcina, Antoniego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Włochy: Lampa Pokoju Świętego Franciszka z Asyżu dla Angeli Merkel

Ocena: 0
135

Franciszkanie z Asyżu nagrodzili kanclerz Niemiec Angelę Merkel Lampą Pokoju. Wyjaśnili w sobotę, że nagrodę tę przyznano jej za to, że "w Niemczech i w Europie wyróżniła się działaniami na rzecz pojednania i pokojowej koegzystencji między narodami".

fot. PAP/EPA/PHILIPP GUELLAND

Klasztor w Asyżu poinformował też, że postanowił nagrodzić szefową niemieckiego rządu Lampą Pokoju świętego Franciszka za przyjęcie miliona uchodźców.

Kanclerz "zbudowała mosty, zamiast wznosić mury" – powiedział kustosz klasztoru ojciec Mauro Gambetti, ogłaszając nazwisko tegorocznej laureatki nagrody.

W pisemnym uzasadnieniu podkreślono: "Opierając się fali przeciwko uchodźcom, która ogarnęła prawie wszystkich europejskich przywódców, zwłaszcza tych z krajów Grupy Wyszehradzkiej, Merkel zaprosiła uchodźców syryjskich, by przybyli do Niemiec i ubiegali się o azyl".

"W 2015 roku Niemcy przyjęli około miliona migrantów, a ich kraj jest wśród sześciu państw UE, które wzięły na siebie prawie 80 procent wniosków o azyl, złożonych w Europie" – napisali franciszkanie z klasztoru w Asyżu w oświadczeniu, rozpowszechnionym przez włoskie media.

Zakonnicy ogłosili, że Merkel odbierze nagrodę na wiosnę.

W zeszłym roku Lampę Pokoju Świętego Franciszka przyznano prezydentowi Kolumbii Juanowi Manuelowi Santosowi, laureatowi Pokojowej Nagrody Nobla za 2016 rok za to, że doprowadził do podpisania porozumienia z lewacką partyzantką, kończącego pół wieku wojny domowej.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane komentarze

 

SALON DZIENNIKARSKI

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -