28 czerwca
wtorek
Leona, Ireneusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wietnam: ksiądz zamordowany podczas spowiedzi

Ocena: 0
648

Wietnamski dominikanin, ojciec Joseph Tran Ngoc Thanh, został zabity podczas słuchania spowiedzi i sprawowania sakramentu pojednania w diecezji Kon Tum. Miał 41 lat. Atak miał miejsce 29 stycznia, tuż przed odprawieniem sobotniej wieczornej Mszy św.

Fot. twitter.com/KAI

O. Joseph Tran Ngoc Thanh znajdował się w konfesjonale, gdy został zaatakowany nożem przez niezrównoważonego psychicznie mężczyznę. Inny dominikanin, który pospieszył na miejsce zdarzenia, gdy próbował powstrzymać napastnika, został raniony nożem. Osoby obecne w kościele będące świadkami ataku, były zszokowane. Ojciec Tran, ranny, otrzymał pierwszą pomoc, ale nie odzyskał przytomności i zmarł o 23.30 (czasu lokalnego) tego samego dnia, jak donosi agencja Fides.

Miejscowa policja aresztowała napastnika, uznanego za osobę „z zaburzeniami psychicznymi". Lokalna społeczność jest głęboko wstrząśnięta niespodziewanym zabójstwem kapłana, akurat w momencie, gdy przygotowywano się do obchodów Księżycowego Nowego Roku, który Wietnam obchodzi 1 lutego. Żal i smutek wyraziły dominikańska Prowincja Wietnamu i społeczność parafii Dak Mót, 40 km na północ od Kon Tum, gdzie zakonnik mieszkał.

Służył parafii i wiernie opiekował się owczarnią Bożą powierzoną jego duszpasterskiej pieczy.

– napisano na stronie zakonu.

Biskup Aloisio Nguyen Hung Vi, który kieruje diecezją Kon Tum, odprawił w niedzielę 30 stycznia, Mszę św. pogrzebową i złożył kondolencje wspólnocie parafialnej z Dak Mót i Prowincji Dominikanów w Wietnamie.

Wiemy, że niezbadana jest wola Boża, nie potrafimy do końca zrozumieć dróg Pana. Możemy jedynie oddać naszego brata w ręce Pana. Ojciec Józef podróżuje przez wieczność i cokolwiek się stało, nikt nie może oddzielić ani jego, ani nas od miłości Boga. W chwili, gdy został powalony, ojciec Joseph stał na miejscu Chrystusa, udzielając przebaczenia. Umrzeć w tym momencie, "in persona Christi", musi być łaską. W tym bólu widzimy też piękno i szlachetność kapłana.

– powiedział biskup Hung Vi.

Ciało o. Josepha Thanh zostało przewiezione do kaplicy św. Marcina w mieście Bien Hoa, w prowincji Dong Nai, na obrzęd pożegnania i pochówek, który odbył się dzisiaj, 31 stycznia. Ciało księdza zostało pochowane wśród innych braci dominikanów na cmentarzu prowincji, znajdującym się w Bien Hoa.

P. Joseph Thanh urodził się 10 sierpnia 1981 r. w Sajgonie, a profesję zakonną w Zakonie Braci Kaznodziejów złożył 13 sierpnia 2010 r. Święcenia kapłańskie przyjął 4 sierpnia 2018 roku.

Kon Tum, stolica prowincji o tej samej nazwie, położona jest w głębi lądu w Regionie Płaskowyżu Centralnego w Wietnamie, w pobliżu granic z Laosem i Kambodżą.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 czerwca

Wtorek, XIII Tydzień zwykły - wspomnienie św. Ireneusza, biskupa i męczennika
Prowadź mnie, Panie, w swej sprawiedliwości
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 8, 23-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter