29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wierni obrządków wschodnich świętują Zmartwychwstanie Pańskie

Ocena: 2.2
904

Tydzień po wiernych Kościoła katolickiego swoje uroczystosci Zmartwychwstania Pańskiego obchodzą wierni Kościoła prawosławnego i innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy.

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

W 2020 roku Wielkanoc Prawosławna przypada na 19 kwietnia. "Święto Świąt" - jak nazywają wierni obrządków wschodnich Zmartwychwstanie Pańskie - obchdzone jest w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca wg. kalendarza juliańskiego, po obchodach żydowskiej Paschy. Już 12 kwietnia Nedziela Palmowa zwana też Kwietną albo Wierzbową rozpoczęła Wielki Tydzień. Triduum Paschalne rozpoczęło się w czwartek 16 kwietnia i zakończy niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego (Woskresienije Christowe). Na ten czas cerwie barwnie przyozdabia sie kwiatami.

Podobnie, jak u katolików w Wielki Piątek w cerkwiach nie odprawia się liturgii. W tym dniu wierni zachowują post. Rano odprawia się Liturgię godzin, wieczorem nieszpory. Ważnym elementem w światyni jest także wystawiany wtedy, w wielkopiątkowy wieczór całun zwany płaszczanicą z wizerunkiem Chrystusa otoczonego przez Swoja Matkę, aniołów, płaczące niewiasty, apostołów i uczniów. Płaszczenica będzie wystawiana do adoracji aż do nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Zmartwychwstania. Wtedy, około północy, wierni gromadzą sie w świątyniach na Jutrzni Paschalnej i procesji. Okrążają trzykrotnie świątynię z zachodu na wschód i zatrzymują sie przed zamkniętymi wrotami cerkwii symbolizującymi otchłań piekła. Kapłani stukają w drzwi trzykrotnie krzyżem, otiwerają je i wszyscy wchodzą do środka. Jest to symboliczne zobrazowanie odwalenia kamienia z grobu Pańskiego, do którego wchodzą niewiasty, by namaścić ciało umęczonego Chrystusa. Rozpoczyna się kilkugodzinna, uroczysta, pełna śpiewanych psalmów liturgia, w czasie której kapłan skanduje: "Chrystus Zmartwychwstał", a wierni odpowiadają "Prawdziwie zmartwychwstał".

Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Podczas liturgii w obrzadku bizantyjskim Ewangelię śpiewa się w kilku językach, m.in. w cerkiewnosłowiańskim, łacińskim i greckim. Liturgię kończy obrzęd myronowania, czyli namaszczenie wiernych świętym olejem i poświęcenia chleba i "święconek" - koszyczków z pisankami, jedzeniem, świeczkami. Część chleba wierni spożywają, resztą zachowują jako relikwie.

W niedzielny poranek Zmartwychwstania o godz. 6 rozpoczyna sie liturgia rezurekcyjna z procesją wokół cerkwii z Najświętszym Sakramentem. Od ponad dziesięciu lat na święta wielkanocne w kościołach obrządków wschodnich w Polsce rozprowadzany jest Św. Ogień z Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Po liturgii wraca sie do domów i rozpoczyna śniadanie wielkanocne i spożywa pokarm z koszyczków wielknocnych. Niedzielne śniadanie wielkanocne w wielu domach jest pierwszym obfitym posiłkiem po tygodniu bardzo ścisłego postu, a dla niektórych – nawet po miesiącu bez spożywania mięsa.

Po południu w niedzielę w cerkwiach odbywa sie Paschalna Wielka Wieczernia

Również wierni obrządków wschodnich w tym roku świętują z uwzględnieniem restrykcji związanych z pandemią koronawirusa. W świątyniach prawosławnych w Polsce także do 19 kwietnia nie może przebywać jednocześnie więcej niż 5 osób, i takze organizowane są tam transmisje z uroczystości wielkanocnych w telewizji, radiu i internecie. W większości krajów cerkwie będą jednak w tym świątecznym czasie zamknięte.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter