19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wielki Tydzień i Wielkanoc w czasie pandemii - Ziemia Święta, Watykan i inne kraje

Ocena: 0
715

Podobnie jak w zeszłym roku, Wielki Tydzień i Wielkanocne Święta z powodu pandemii koronawirusa w Watykanie i większości krajów świata będą obchodzone z sanitarnymi obostrzeniami.

Fot. cathopic.com

Ziemia Święta

Najbliższa Wielkanoc nie będzie tak upokarzająca i wycofana jak w 2020 roku – ma nadzieję franciszkański kustosz Ziemi Świętej o. Franceso Patton. Jego zdaniem sukces kampanii szczepień w Izraelu i wprowadzenie w tym kraju paszportu szczepień powinny ułatwić świąteczne obchody świąt Wielkanocych i żydowskiej Paschy (28 marca – 4 kwietnia).

Liturgie wielkopostne są sprawowane prawie normalnie, bez szczególnych restrykcji, ale wciąż zachowując wszystkie środki ostrożności przeciwko COVID-19, takie jak: dezynfekowanie dłoni, zachowywanie odstępu, a przede wszystkim noszenie maseczki. Zaleca się to wiernym, którzy w coraz większej liczbie uczestniczą w takich nabożeństwach jak: Droga Krzyżowa, sobotnie czuwania przy Grobie Pańskim i pielgrzymki. Wobec bardzo pozytywnego przebiegu krajowego planu szczepień o. Patton spodziewa się, że przed świętami restrykcje mogą być jeszcze bardziej złagodzone.

Jego zdaniem wprawdzie nie będzie tłumów, bo brakuje zagranicznych pielgrzymów, ale „na pewno nie w sposób tak wycofany i upokarzający jak w poprzednim roku”, gdy świętujących katolików „nadzorowali żołnierze i policjanci, otoczeni fotografami”.

Triduum Paschalne będzie odprawiane w „dość normalnej formie” w bazylice Grobu Pańskiego, podobnie jak nabożeństwa w Getsemani i Wieczerniku.

Watykan

Podobnie jak w 2020, także i w tym roku uroczystości świąt Wielkanocnych w Watykanie będą się odbywały z zachowaniem znacznych ograniczeń spowodowanych pandemią koronawirusa. Ponieważ do 6 kwietnia we Włoszech obowiązuje ścisły lockdown i zakaz wychodzenia z domu po godz. 22.00. Wigilia Paschalna zostanie odprawiona już wczesnym wieczorem. We wszystkich uroczystościach liturgicznych będzie mogło uczestniczyć tylko niewielu wiernych.

Transmitowaną przez liczne stacje telewizyjne na cały świat Mszę św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego połączoną z błogosławieństwem „Urbi et orbi” papież odprawi w tym roku we frontowej części bazyliki św. Piotra. Mocno zredukowane będą też inne wydarzenia religijne Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. Do 2019 roku uroczystości te przyciągały do Rzymu dziesiątki tysięcy pielgrzymów. Członkowie korpusu dyplomatycznego już otrzymali informacje, że ich obecność na tych uroczystościach nie jest w tym roku przewidziana.

W Wielki Czwartek w godzinach porannych papież odprawi w nielicznym gronie Mszę Krzyżma, podczas której poświęci oleje święte, potrzebne do święceń i błogosławieństw. Przed pandemią wokół swego arcypasterza gromadzili się z tej okazji wszyscy księża z diecezji Rzymu.

Tego samego dnia i w tym samym miejscu o godz. 18.00 dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re odprawi Mszę św. Wieczerzy Pańskiej. Papież nie będzie na niej obecny. W minionych latach wspomnienie tego ostatniego wieczoru Jezusa z Jego uczniami papież Franciszek obchodził w ośrodkach socjalnych lub w zakładach karnych. W ubiegłym roku celebrował Mszę w chórze bazyliki św. Piotra i zrezygnował z obrzędu obmycia nóg.

W Wielki Piątek papież Franciszek będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej. Już po raz drugi z rzędu pamiątka pojmania, męki i śmierci Chrystusa będzie sprawowana o godz. 21.00 na placu św. Piotra z zachowaniem reżimu sanitarnego i niewielką liczbą osób. Stacje Via Crucis znajdować się będą na placu przed bazyliką. Rozważania do tegorocznej Drogi Krzyżowej przygotowali skauci z miejscowości Foligno w Umbrii. Dodatkowe intencje zostały przygotowane także przez wiernych jednej z rzymskich parafii. Tego dnia, dokładnie w czasie sprawowanej przez papieża Drogi Krzyżowej, o godz. 21.37 przypada 16. rocznica śmierci Jana Pawła II.

Wigilia Paschalna, podczas której Kościół wspomina Zmartwychwstanie Jezusa, rozpocznie się w Wielką Sobotę już o godzinie 19.30 i zakończy o 21.30, na pół godziny przed obowiązującym od 22.00 zakazem wychodzenia z domów. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego południowa modlitwa Regina Coeli papieża Franciszka będzie transmitowana także w internecie i na livestreamie.

Czytaj także:

Wielka Brytania

Wielka Brytania i Szkocja wprowadziły rygor sanitarny w kościołach, ale nie zdecydowały o zamknięciu świątyń. Natomiast w Irlandii Północnej jeszcze w marcu, gdy sytuacja pandemiczna była najtrudniejsza, Kościół katolicki, a także metodyści i prezbiterianie zdecydowały o zawieszeniu prowadzenia nabożeństw w formie stacjonarnej. Od piątku 2 kwietnia możliwość ma zostać przywrócona w najwyższym wymiarze sanitarnym oraz ograniczonej liczbie wiernych.

Czytaj także: Szkocja: zakaz publicznego kultu nielegalny

Portugalia

Przed Wielkim Tygodniem i Wielkanocą rząd Portugalii ogłosił przywrócenie wstrzymanych od końca stycznia nabożeństw dla wiernych w kościołach tego kraju. Zakaz ten został wprowadzony wraz z nasileniem się przypadków zachorowania na COVID-19.

W uzasadnieniu swojej decyzji o luzowaniu restrykcji premier António Costa dodał, że w Portugalii nie występuje już wysokie ryzyko epidemiczne. Zaznaczył jednak, że otwarciu kościołów nie będzie mogło towarzyszyć organizowanie procesji powszechnych w okresie Wielkiego Postu i Wielkanocy. Oczywiście obwiązują ograniczenia co do liczby wiernych w świątyniach oraz wszystkie środki ostrożności przeciwko COVID-19, takie jak: dezynfekowanie dłoni, zachowywanie odstępu, a przede wszystkim noszenie maseczki.

W ostatnich dniach pochlebnie o postawie ludzi portugalskiego Kościoła w okresie epidemii wyrażał się prezydent Marcelo Rebelo de Sousa. Szef państwa wskazywał, że wierni i instytucje kościelne nie tylko posłusznie przestrzegają restrykcji sanitarnych, ale też włączają się w szereg inicjatyw służących walce z koronakryzysem.

Słowenia

W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem w Słowenii, wszystkie kościoły w tym kraju zostaną zamknięte na czas Wielkiego Tygodnia i Wielkanocny. Zaostrzone środki przeciw pandemii obowiązują w okresie od 1 do 12 kwietnia. W tym czasie musi pozostać zamknięta większość placówek handlowych oraz wszystkie obiekty kulturalne i kościelne. Nauka w szkołach będzie się odbywać zdalnie. Ponadto, z wyjątkiem Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, Słoweńcy muszą pozostać w swoich miejscach zamieszkania.

Regulacja obejmuje pełen zakaz nabożeństw z udziałem wiernych od Wielkiego Czwartku do poświątecznej niedzieli, zakomunikował minister ds. wyznań Vasko Simoniti na wspólnej konferencji prasowej z premierem Janezem Janšą oraz innymi członkami rządu, poinformował portal internetowy katolickiego tygodnika „Druzina”. Według tej informacji Simoniti zapowiedział ogłoszenie dekretu, na mocy którego będą musiały być także zamknięte wszystkie obiekty religijne. Możliwa będzie tylko opieka duszpasterska nad ludźmi w trudnych sytuacjach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter