29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wielki rozłam prawosławnych

Ocena: 0.4
3043

Trwa bardzo ostry spór o przyszłość ukraińskiego prawosławia. Kijów chce autokefalii, czyli samodzielności, a patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I zapowiedział, że jej udzieli. Tymczasem dla Moskwy jej zwierzchnictwo nad ukraińską Cerkwią jest kwestią zasadniczą.

fot. strona internetowa UPC KP

Od początku istnienia niepodległej Ukrainy prawosławie, wyznawane przez większość (60-70 proc.) obywateli tego kraju, jest podzielone. Tradycyjnie funkcjonuje Cerkiew podporządkowana Patriarchatowi Moskiewskiemu. I jest to Kościół kanoniczny, uznawany przez inne Cerkwie świata. Ale istnieje też Patriarchat Kijowski, skupiający zapewne (bo dokładnych danych nie ma) większość ukraińskich wiernych prawosławnych – jest jednak niekanoniczny, nieuznawany poza krajem. I wreszcie „importowany” zza oceanu, niewielki, Ukraiński Autokefaliczny Kościół Prawosławny, również niekanoniczny.

Rządzący Ukrainą – za wyjątkiem okresu, kiedy prezydentem był Wiktor Janukowycz – wspierali Patriarchat Kijowski. Jednak po 2014 r. i rosyjskiej agresji, zajęciu Krymu i wojnie w Donbasie sprawa stała się szczególnie paląca.

– Moskiewskie prawosławie jest fundamentem ideologii „Rosyjskiego Świata” (Russkij Mir) i idei jednego narodu rosyjskiego – mówi tygodnikowi „Idziemy” Switłana Kononczuk, dyrektor Ukraińskiego Niezależnego Centrum Badań Politycznych. Faktycznie: w Rosji Cerkiew zawsze była ściśle związana z władzą. I w kraju tym bardzo chętnie wykorzystywana jest myśl, że tam, dokąd sięga rosyjski język, kultura i religia prawosławna, tam właśnie jest „Rosyjski Świat”, który winien mieć ścisłe związki z Moskwą. Czyli, zgodnie z tą koncepcją, Ukraina, Białoruś, może i Mołdawia oraz część Kazachstanu – to też Russkij Mir. Prawosławnym odpowiednikiem tej koncepcji jest idea „Świętej Rusi”, o której patriarcha Moskwy Cyryl I mówił w Kijowie w 2008 r., że „Rosja, Ukraina i Białoruś to Święta Ruś. Święta Ruś to ideał miłości, dobra i prawdy. Święta Ruś to piękno, Święta Ruś to siła, i my razem z wami stanowimy jedną Świętą Ruś”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 40 (678), 7 października 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 25 października 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter