10 sierpnia
poniedziałek
Borysa, Filomeny, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wielki rozłam prawosławnych

Ocena: 0.4
2478

Trwa bardzo ostry spór o przyszłość ukraińskiego prawosławia. Kijów chce autokefalii, czyli samodzielności, a patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I zapowiedział, że jej udzieli. Tymczasem dla Moskwy jej zwierzchnictwo nad ukraińską Cerkwią jest kwestią zasadniczą.

fot. strona internetowa UPC KP

Od początku istnienia niepodległej Ukrainy prawosławie, wyznawane przez większość (60-70 proc.) obywateli tego kraju, jest podzielone. Tradycyjnie funkcjonuje Cerkiew podporządkowana Patriarchatowi Moskiewskiemu. I jest to Kościół kanoniczny, uznawany przez inne Cerkwie świata. Ale istnieje też Patriarchat Kijowski, skupiający zapewne (bo dokładnych danych nie ma) większość ukraińskich wiernych prawosławnych – jest jednak niekanoniczny, nieuznawany poza krajem. I wreszcie „importowany” zza oceanu, niewielki, Ukraiński Autokefaliczny Kościół Prawosławny, również niekanoniczny.

Rządzący Ukrainą – za wyjątkiem okresu, kiedy prezydentem był Wiktor Janukowycz – wspierali Patriarchat Kijowski. Jednak po 2014 r. i rosyjskiej agresji, zajęciu Krymu i wojnie w Donbasie sprawa stała się szczególnie paląca.

– Moskiewskie prawosławie jest fundamentem ideologii „Rosyjskiego Świata” (Russkij Mir) i idei jednego narodu rosyjskiego – mówi tygodnikowi „Idziemy” Switłana Kononczuk, dyrektor Ukraińskiego Niezależnego Centrum Badań Politycznych. Faktycznie: w Rosji Cerkiew zawsze była ściśle związana z władzą. I w kraju tym bardzo chętnie wykorzystywana jest myśl, że tam, dokąd sięga rosyjski język, kultura i religia prawosławna, tam właśnie jest „Rosyjski Świat”, który winien mieć ścisłe związki z Moskwą. Czyli, zgodnie z tą koncepcją, Ukraina, Białoruś, może i Mołdawia oraz część Kazachstanu – to też Russkij Mir. Prawosławnym odpowiednikiem tej koncepcji jest idea „Świętej Rusi”, o której patriarcha Moskwy Cyryl I mówił w Kijowie w 2008 r., że „Rosja, Ukraina i Białoruś to Święta Ruś. Święta Ruś to ideał miłości, dobra i prawdy. Święta Ruś to piękno, Święta Ruś to siła, i my razem z wami stanowimy jedną Świętą Ruś”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 40 (678), 7 października 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 25 października 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 sierpnia

Poniedziałek, XIX Tydzień zwykły
+ Święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika
Ten, kto miłuje swoje życie, traci je,
a kto nienawidzi swego życia na tym świecie,
zachowa je na życie wieczne.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2 Kor 9, 6-10; Ps 112, 1-2. 5-6. 7-9; J 12, 24-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: 10 sierpnia - Parafia Św. Jana Kantego w Legionowie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter