1 października
czwartek
Danuty, Remigiusza, Teresy
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wielki Piątek w Kościele greckokatolickim

Ocena: 0
234

W Kościele greckokatolickim przypada dziś Wielki Piątek. Tak jak w Kościele rzymskokatolickim, to dzień, w którym nie sprawuje się Eucharystii. Wierni gromadzą się na nabożeństwach, podczas których w procesji niesiona jest płaszczenica – ikona wizerunkiem ciała Jezusa po Jego śmierci, owiniętego w płótno.

Fot. PAP / EPA / ATEF SAFADI

W liturgii Kościoła greckokatolickiego w czasie całego Wielkiego Postu Msze święte odprawiane są tylko w soboty i niedziele, natomiast w środy i piątki odbywa się Liturgia Uprzednio Uświęconych Darów, podczas której można przyjąć komunię św. Odprawiana jest ona również w Wielkim Tygodniu od poniedziałku do środy. W pozostałe dni Wielkiego Postu odprawiane są inne nabożeństwa pokutne.

– Wielki Piątek to dzień wyciszenia, głębokiej modlitwy. We wszystkich świątyniach przygotowuje się Grób Pański, do którego wieczorem zostaje złożona płaszczenica, którą możemy porównać do Całunu Turyńskiego, na którym jest odbite martwe ciało Chrystusa. Jest to liturgia, w której wierni uczestniczą bardzo licznie i bardzo ją przeżywają – mówi KAI abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego.

– Płaszczenica jest obnoszona dookoła świątyni, później położona do grobu i każdy wierny podchodzi do niej na kolanach i całuje ją. Każdy powinien wzbudzić w sobie żal za grzechy i mieć świadomość, że ja przyczyniłem się do tego, że Chrystus jest krzyżowany i za nas umiera – opowiada abp Popowicz.

Po Nieszporach do późnych godzin, a w niektórych cerkwiach przez całą noc, prowadzona jest adoracja.

W tym roku grekokatolicy będą świętować Wielkanoc 28 kwietnia.

W Polsce Kościół greckokatolicki tworzą dwie eparchie (diecezje): archidiecezja przemysko-warszawska, którą kieruje abp Eugeniusz Popowicz i diecezja wrocławsko-gdańska pod przewodnictwem bp. Włodzimierza Juszczaka. Kościół ten jest w jedności z papieżem i uznaje jego prymat.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 października

Czwartek, XXVI Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy, doktora Kościoła
Bliskie jest królestwo Boże.
Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Hi 19,21-27; Ps 27,7-9c.13-14; Łk 10,1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter