25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wielki mistrz odchodzi

Ocena: 0
1083

Wielki mistrz Zakonu Maltańskiego, Robert Matthew Festing, ustąpił ze swojej funkcji. Rzecznik Zakonu poinformował, że decyzję tę podjął po rozmowie z papieżem Franciszkiem. 67-letni Festing został wybrany dożywotnio na 79. wielkiego mistrza Zakonu Maltańskiego 11 marca 2008 r.

Robert Matthew Festing z papieżem Franciszkiem, 23 czerwca 2016 r. Fot. PAP/EPA/GABRIEL BOUYS / POOL

Wczoraj spotkał się z papieżem, by wyjaśnić sprawę toczącego się sporu wokół zaangażowania Watykanu w problemy kierownictwa Zakonu. Powodem interwencji Watykanu był spór wokół odwołania z funkcji wielkiego kanclerza Zakonu Maltańskiego Niemca Albrechta von Boeselagera. Jego odwołanie w grudniu 2016 r. Festing uzasadniał „poważnymi problemami”, które pojawiły się w czasie, gdy Boeselager był odpowiedzialny za koordynację pomocy humanitarnej zakonu. Zarzucono mu przede wszystkim jego rzekomą zgodę na dystrybucję prezerwatyw w krajach Afryki i Azji przez organizację współpracującą z Zakonem Maltańskim. On jednak uważa, że jego odwołanie jest „pozbawione wszelkich podstaw prawnych”. W związku z tym w połowie stycznia złożył w sądzie zakonnym skargę wobec odwołania go z funkcji i wykluczenia z Zakonu.

W ostatnim okresie Festing bronił się przeciwko zbadaniu przez Watykan sprawy kryzysu we władzach Zakonu i odmówił współpracy z powołaną w tej sprawie komisją pod kierownictwem byłego dyplomaty watykańskiego abp. Silvano Tomasiego. Wysuwając argument suwerenności Zakonu Maltańskiego Festing argumentował, że ta komisja „nie ma żadnego znaczenia prawnego”. Twierdził, że odsunięcie Boeselagera to „wewnętrzna decyzja kierownictwa Zakonu”.

Zakon Maltański – Suwerenny Wojskowy Zakon Szpitalników św. Jana z Jerozolimy, Rodosu i Malty – jest najstarszym zakonem rycerskim wywodzącym się ze wspólnoty mniszej, która w połowie XI wieku utworzyła w Jerozolimie szpital i przytułek dla pielgrzymów przybywających do Ziemi Świętej. Działalność szpitalnicza i dobroczynna na rzecz chorych wyróżnia działania Zakonu od początku jego istnienia, aż do czasów współczesnych.

Tradycja szpitalnicza i rycerska ukształtowały charakter posługi Zakonu, której dewizą stały się słowa Tuitio Fidei et Obsequium Pauperum (z łac. Obrona Wiary i Służba Ubogim). Realizowana jest ona przez charytatywną pracę kawalerów i dam zakonu w zakresie pomocy humanitarnej, medycznej i innych działań społecznych.

Zakon utrzymuje stosunki dyplomatyczne z państwami – obecnie jest ich ok. 110 i ma status stałego obserwatora przy 12 organizacjach międzynarodowych, np. ONZ, UNESCO, FAO. Polska nawiązała, a właściwie wznowiła po kilkudziesięciu latach przerwy stosunki dyplomatyczne z Zakonem 6 lipca 1990 r. Obecnie Zakon Maltański liczy 13,5 tys. członków na świecie, a jego kardynałem-patronem jest od 2014 roku pochodzący z USA Raymond Leo Burke.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter