29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wielki jubileusz

Ocena: 0
1604

600-lecie istnienia świętuje parafia św. Trójcy w Kołbieli, jedna z najstarszych w diecezji warszawsko-praskiej.

fot. xhz

– Parafianie mnie zadziwili – mówi ks. Krzysztof Abramowski, od sześciu lat proboszcz parafii św. Trójcy. – Od mojego początkowego zamysłu jedynie wspomnienia o jubileuszu w liturgii doszliśmy za sprawą parafian do świętowania z rozmachem – wyjaśnia. – Na zwołane wcześniej zebranie przyszli przedstawiciele parafialnych środowisk. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich zaproponowały, że upieką ciasta, strażacy z OSP – że udostępnią kuchnię polową, a właściciel domu weselnego użyczy lokalu. Zdecydowaliśmy, że zapraszamy każdego, kto przyjdzie na uroczystości, nie będzie wydzielonych stołów dla specjalnych gości, chcemy świętować razem. Wspólnotę, która zrodziła się w działaniu, postrzegam jako szczególny wymiar naszego jubileuszu – mówi ks. Abramowski.

92-letni Jan Ciszkowski jest jednym z najstarszych parafian. – Kiedy obchodziliśmy 550-lecie parafii, nie było takiego zaangażowania jak teraz – wspomina. – To moja parafia od urodzenia, udzielam się jak potrafię, jako młody chłopak śpiewałem w chórze, byłem też ministrantem, przez piętnaście lat przewodniczącym rady parafialnej. Teraz w czasie Mszy świętej czytam czytania liturgiczne – mówi. – Kiedy przypadło stulecie budowy obecnego murowanego kościoła, wykonaliśmy wiele prac. Obecne ogrodzenie świątyni odwzorowuje to, które skradli razem z dzwonem Niemcy w 1942 r. Wykonaliśmy drzwi do kościoła na wzór tych, które są w katedrze św. Floriana w Warszawie, bo obydwa kościoły wzniesione są według projektu Piusa Dziekońskiego – dodaje Jan Cieszkowski.

Parafianin Sylwester Winek, od roku policjant na emeryturze, dodaje: – Historia parafii nakłada na nas zobowiązania, by o nią dbać i przekazać następnym pokoleniom w jak najlepszym stanie pod względem materialnym i duchowym. Własnym przykładem trzeba pokazywać, że warto być katolikiem – podkreśla. – Misje święte rozpoczęte tydzień przed obchodami jubileuszowymi bardzo nas parafian zintegrowały – dodaje.

W ramach obchodów uroczystości jubileuszu parafii zaplanowano poświęcenie kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej w Radachówce. – Wzniesiona w latach 1935–1937 kaplica została przed jubileuszem wyremontowana, pomagali parafianie, sołtys Radachówki, gmina dofinansowała prace. Sprawowane są w niej niedzielne Msze święte, odbywają się chrzty i śluby. Kaplica jest potrzebna, bo parafia Kołbiel liczy 27 wiosek, jest dość rozległa, najdalej położone wioski znajdują się 10 km od kościoła – mówi ks. Abramowski. Na niedzielne Msze święte do Radachówki przychodzą też letnicy, którzy mają w okolicy działki.

Przed jubileuszem odrestaurowano w kościele trzy obrazy: znajdujący się w bocznej kaplicy wizerunek Matki Bożej, XVI-wieczny obraz św. Józefa oraz XVII-wieczny Trójcy Świętej z ołtarza głównego. – Pamiętam, kiedy jako studentka wydziału konserwacji malarstwa wpatrywałam się w obraz Trójcy Świętej w tutejszym kościele. Zdarzyła się rzecz, o której marzyłam – mogłam być bardzo blisko obrazu, bo ksiądz proboszcz zlecił mi konserwację – mówi Anna Bogusz-Gazda. Obraz wrócił do kościoła trzy dni przed jubileuszem 600-lecia. Zdjęcie dwóch warstw werniksu oraz wosku odsłoniło ukryte pod nimi szczegóły: po obydwu stronach przedstawienia Trójcy Świętej ukazały się postaci dwóch aniołów niosących narzędzia męki Pańskiej. Widać kolumnę, do której przywiązany był Jezus, bicz oraz dwie włócznie. Renowacja odsłoniła niezwykły koloryt nieba. – Przypuszczalna data powstania obrazu to 1666 r. – mówi pani konserwator – czyli niemal dwa i pół wieku po utworzeniu parafii.

Choć datą utworzenia parafii jest 1422 r., to pierwszy kościół wzniesiony mógł być już w 1407 r. przez okolicznych dziedziców. Parafia przypisana była terytorialnie do ówczesnej diecezji poznańskiej. Zapisy z wizytacji biskupiej z 1603 r. mówią, że kościół nosił wezwanie św. Trójcy, miał dwie kaplice rodowe, siedem ołtarzy i organy. W 1661 r. konsekracji wyremontowanego lub nowego kościoła (brakuje tu precyzyjnych opisów) dokonał biskup poznański Wojciech Tcholibowski, nadając mu wezwanie św. Trójcy oraz św. Michała Archanioła, św. Jana Chrzciciela i św. Doroty męczennicy. Obecny murowany kościół budowany był w latach 1895–1899, staraniem proboszcza ks. Jana Wasilewskiego. Poświęcił go 28 maja 1899 r. ks. Marceli Karpiński, dziekan miński. Kościół konsekrował w 1903 r. bp Kazimierz Ruszkiewicz, sufragan warszawski.

O pięknym jubileuszu parafii potomnym będzie przypominać tablica pamiątkowa, ufundowana przez jednego z parafian, który chce pozostać anonimowy. Jubileuszowe strofy na niej ułożył ks. prał. Wiesław Kądziela, autor licznych pieśni liturgicznych: „Przed Tobą, Panie, serca nasze zgodnym niech biją tchnieniem. Chryste, przyjmij od nas wszystkich kołbielskie dziękczynienie”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter