19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wielkanoc we Lwowie

Ocena: 0
848

"Dzisiaj zastanawiam się, czy w ten świąteczny dzień chodzi po ulicach naszego miasta ktoś, kto zapytany o wiarę odpowie, że nie zobaczył w nas prawdziwego chrześcijanina i dlatego nie dołączył do nas".

2016-03-28 16:00
kcz (KAI) / Lwów, mz

– Jeśli jest taka osoba, to ona powinna być wyrzutem sumienia dla nas. I powinniśmy przy pustym grobie powiedzieć, jak bardzo jest nam wstyd, że nie odnalazł w naszym życiu obecności Boga życia, prawdy i światła – powiedział abp Mieczysław Mokrzycki w lwowskiej katedrze podczas uroczystej Mszy świętej w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego 27 marca.

Metropolita lwowski wskazał, że współcześnie wielu jeszcze chrześcijan nie widzi przed sobą Jezusa, tylko siebie lub świat. Dlatego stają przeciwko sobie z bronią w ręku, niszczą, grabią i zabijają, trzymając karabin w jednej ręce, drugą kreślą na swym ciele znak krzyża.

– A przecież jednego i drugiego nie da się pogodzić – stwierdził hierarcha. – Nie można z krzyżem w ręku lub ikoną wyruszyć przeciwko człowiekowi, bo to oznacza, że bierze się Boga za tarczę albo przyzywa się Jego autorytet w walce przeciwko drugiemu. A Bóg nie jest przeciwko nikomu, Bóg jest za człowiekiem. I to jest fałszywy obraz chrześcijanina i nieprawdziwa droga wiary. Ona prowadzi donikąd, a już na pewno nie do Boga. Mówię o tym, mając na myśli sytuację w Ukrainie i wołam: jeśli jesteście chrześcijanami, to porzućcie broń, nie walczcie ze sobą. Jeśli wierzycie, to nie profanujcie świętości Bożej i nie podpierajcie się nią. Uwolnijcie się spod władzy złego myślenia i podajcie sobie ręce, aby wiara nas połączyła – wezwał abp Mokrzycki.

– Nie wiem, czy usłyszą mój głos na wschodzie Ukrainy, nie wiem, czy dotrze on tam, czy nie zagłuszą go odgłosy wojny, ale mam nadzieję, że dotrze on do nas, mieszkańców Lwowa, i to my będziemy inni, lepsi, bardziej Chrystusowi – zapewnił hierarcha.

W tym roku Droga Krzyżowa ulicami Lwowa, Triduum Paschalne, jak również Wigilia Paschalna i procesja rezurekcyjna, którym przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki odbywały się pod znakiem Roku Miłosierdzia Bożego i 25. rocznicy odnowienia struktur Kościoła katolickiego na Ukrainie. Podczas homilii w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego abp Mokrzycki zapowiedział, że 10 kwietnia rozpocznie się nawiedzenie Obrazu Jezusa Miłosiernego, który wyruszy z katedry i dotrze do każdej parafii archidiecezji lwowskiej. Wspomniał, że tu we Lwowie, przez najcięższe lata komunizmu, każdego czwartku, aż po dzień dzisiejszy, gromadzili się ludzie na modlitwie do Bożego Miłosierdzia. – Ta wytrwała postawa, modlitwa kapłanów i wiernego ludu, doprowadziła do przemiany i wolności – zaznaczył abp Mokrzycki. – Ona przyszła do nas przed 25 laty, kiedy św. Jan Paweł II odnowił struktury Kościoła w Ukrainie. Po latach prześladowania powrócili biskupi, z których pierwszym był kard. Marian Jaworski. Z wielkim zapałem otwierano zniszczone kościoły i rejestrowano parafie. Do nielicznych kapłanów dołączyli przybywający z Polski księża diecezjalni i zakonni. Powróciły zgromadzenia zakonne, a te które żyły w ukryciu, ujawniły się. To jak dzisiaj wygląda archidiecezja, to zasługa tamtych pokoleń. Jestem przekonany, że wśród wielu przyczyn wolności, na pierwszym miejscu należy postawić wiarę i wytrwałą modlitwę zamkniętą w trzech słowach: „Jezu ufam Tobie” – podkreślił abp Mokrzycki.

W Wielką Sobotę do katedry łacińskiej z władz miejscowych przybył jedynie prezydent miasta Lwowa Andrij Sadowyj, którzy złożył życzenia świąteczny rzymskim katolikom. W tym toku nie transmitowano też nabożeństwa z katedry w telewizji państwowej. Nie było przedstawicieli duchowieństwa Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, natomiast metropolita lwowski i sokalski Dymitr (Rudiuk) z Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego wysłał swoich duchownych, którzy uczestniczyli w procesji rezurekcyjnej, a po nabożeństwie odczytali list z życzeniami świątecznymi swojego hierarchy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter