19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Więcej niż tydzień

Ocena: 0
2809

Tam jedność chrześcijan i dialog z Żydami buduje się w trudnej codzienności. I o to przecież chodzi.

fot. Michał Ziółkowski/Idziemy

Miałam już gotowy plan felietonu, kiedy spod stosu papierów wysunął się nieco zapomniany folder parafii św.Barbary w Modlinie Twierdzy. I nagle zrozumiałam, że moja gościna – kilka miesięcy temu – w tej dzielnej wspólnocie też wpisuje się w temat. A miało nim być dziedzictwo niezapomnianego ks. Romana Indrzejczyka (1931-2010), proboszcza z Tworek i z Żoliborza, później, aż do śmierci w katastrofie smoleńskiej, kapelana Prezydenta RP. Częścią tego dziedzictwa są duchowni honorowani Nagrodą ks. Romana. Ale skorzystam z okazji i rozszerzę ten krąg.

Do Modlina Twierdzy, znanego dziś z taniego lotniska, zaprosili mnie wychowankowie ks. Romana, którzy tam właśnie wynieśli się ze stolicy – młodzi małżonkowie Dorota i Konrad Tarnopolscy, lekarka i przewodnik warszawski z gromadką dzieci. I tam wspierają proboszcza ks. Janusza Nawrockiego, który w dawnym garnizonie – komunistyczna władza rozebrała kościół w 1957 r. – odbudowuje i mury, i zerwane więzy, choć rodziny wojskowych broniły wiary przez długie lata. To z ducha nauczania ks. Romana wzięła się tam Twierdza Jana Pawła II, czyli parafialna wspólnota ludzi, którym chce się więcej. Więcej Pana Jezusa, więcej Biblii, więcej życzliwosci i szacunku dla każdego, więcej radości.

Ksiądz Roman Indrzejczyk był tej przyjaźni i życzliwości wspaniałym nauczycielem, był przykładem kapłana i wychowawcy młodzieży. Oraz wzorem ekumenii i dialogu, bo przecież piszę w czasie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan i Nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka. Została ustanowiona przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów dla upamiętnienia jej wiceprzewodniczącego i jego wspaniałych działań łączących ludzi. Przyznawana jest „chrześcijańskim osobom konsekrowanym, które swoją pracą i postawą przyczyniły się m.in. do rozwoju dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej”.

Tegoroczna przyznana została ks. protojerejowi Andrzejowi Żurawowi, proboszczowi greckokatolickiej parafii Opieki Najświętszej Marii Panny w Komańczy. „Tu, w Bieszczadach, w ekumenii żyjemy na co dzień. Grekokatolicy, wyznawcy obrządku łacińskiego i prawosławni. Mamy przecież tego samego Boga” – mówił ks. Żuraw kilka lat temu w wywiadzie dla KAI i zachęcał, żeby przyjechać w Bieszczady: „Przekonajcie się, jakim dobrem jest ta nasza różnorodność. I zobaczcie naszą silną wiarę, która pozwoliła nam przetrwać”.

Dotychczasowymi laureatami byli: ks. Stanisław Bartmiński z Krasiczyna (za rok 2012), ks. Marian Bronikowski z Sieradza (2013), pastor Janusz Daszuta z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, proboszcz parafii w Kielcach (2014), ks. Henryk Paprocki z prawosławnej parafii Św. Grzegorza w Warszawie (2015), ks. Jerzy Stranz z parafii św. Wojciecha w Poznaniu (2016), ks. Michał Jabłoński, proboszcz parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie (2017). Wokół nich nie ma ekumenii na pokaz, tam jedność chrześcijan i dialog z Żydami buduje się w trudnej codzienności. I o to przecież chodzi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz i publicystka, współautorka m.in. "Poradnika dla dziennikarzy i wydawców gazet lokalnych" oraz " Podstaw warsztatu dziennikarskiego", prowadzi zajęcia na Wydziale Dziennikarstwa UW, współtwórca i była, wieloletnia sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter