19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Weigel o lekcjach płynących z polityki św. Jana Pawła II

Ocena: 0
532

Wobec wojny na Ukrainie Stolica Apostolska jest zbyt powściągliwa w nazywaniu rzeczy po imieniu. George Weigel mówił o tym na Papieskim Uniwersytecie Angelicum w Rzymie w rocznicę urodzin Papieża-Polaka. Słynny biograf Jana Pawła II podkreślił, że Watykan może się wiele nauczyć z jego postawy, w kwestii dyplomacji wobec Rosji.

grafika: Vatican News

Weigel przypomniał, że Jan Paweł II rozpoczął swój pontyfikat słowami „Nie lękajcie się!”. Zdaniem papieskiego biografa to zdanie można zastosować do dzisiejszej dyplomacji Watykanu wobec Rosji i Chin.

Jan Paweł II miał determinację, by mówić prawdę bez względu na wszystko, by dokładnie opisywać sytuacje i wzywać tyrańskie reżimy do nawrócenia

– podkreślił w rozmowie z agencją CNA. Autor bestsellerowej biografii „Świadek nadziei” zauważył, że słowa z początku pontyfikatu były ucieleśnieniem tej determinacji Wojtyły, by mówić prawdę władzy, tak jak to uczynił w 1979 r. w ONZ i wezwać reżimy komunistyczne do przestrzegania zobowiązań, które podjęły w zakresie praw człowieka, a zwłaszcza wolności religijnej.

Mówiąc o najważniejszych lekcjach płynących z polityki świętego papieża wskazał, że przede wszystkim dotyczą one relacji Watykanu z reżimami autorytarnymi. Odnosząc się do krytyki, jaka spotkała papieża Franciszka za to, że nie potępił publicznie Putina i nie odniósł do łamania praw człowieka w Chinach zauważył, że

ustępstwa wobec reżimów komunistycznych nigdy nie działają

Weigel mówił też o nieskuteczności Ostpolitik, czyli strategii dyplomatycznej, której orędownikiem był kard. Agostino Casaroli w latach 70-tych XX wieku. Unikała ona publicznego potępienia łamania praw człowieka przez komunizm w imię osiągania porozumień dyplomatycznych. Historyk wskazał, że ta niechęć do wyciągnięcia wniosków z ówczesnych niepowodzeń trwa do dziś. Jak podkreślił doprowadziło to do poważnego obniżenia autorytetu moralnego Watykanu i Kościoła katolickiego na arenie światowej. Weigel zauważył, że Stolica Apostolska ożywiła Ostpolitik w dialogu z rządami Syrii, Wenezueli, Nikaragui, Kuby, Chin, a teraz także Rosji.

Powrót podejścia Casarolego doprowadził ostatnio do poczucia opuszczenia wśród ukraińskich katolików, którzy ubolewają nad chimerycznym charakterem deklarowanych przez dyplomację watykańską zamiarów zajęcia pozycji pośrednika między Ukrainą a Rosją

– powiedział George Weigel. Wskazał, że odejścia od tej polityki domaga się sytuacja w Chinach, czy w krajach Afryki, gdzie rozlewający się dżihadyzm stanowi śmiertelne zagrożenie dla tamtejszych chrześcijan.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter