19 maja
czwartek
Iwa, Piotra, Celestyna
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Węgrzy głodni Eucharystii

Ocena: 0
426

Podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, Ojciec Święty, zapytany przez powracających razem z nim z Iraku dziennikarzy o kolejne zagraniczne wyjazdy, zapowiedział swoją obecność na Mszy kończącej Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, który odbędzie się na początku września na Węgrzech.

fot. www.pixabay.com

Wydarzenie miało odbyć się w zeszłym roku, jednak zostało przeniesione ze względu na pandemię koronawirusa. W rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Péter Erdö zaznaczył, że tym razem nie ma obaw, że kongres znów się nie odbędzie. – Jesteśmy przygotowani na wszystkie scenariusze związane z pandemią” – zapewnił prymas Węgier. Podkreślił, że informacja o planowanej obecności Franciszka ucieszyła nad Dunajem nie tylko katolików. „To dla nas wszystkich światło po miesiącach ciemności i pandemii” – zaznaczył arcybiskup Ostrzyhomia-Budapesztu.

Czekamy na Papieża jako na świadka nadziei

– Przyjęliśmy tę wiadomość z wielką radością. Nasze media natychmiast podały ją dalej. Nie ma chyba wspólnoty religijnej czy grupy społecznej, która byłaby niezadowolona z przyjazdu Papieża. Spotykam się jak dotąd wyłącznie z reakcjami entuzjastycznymi – powiedział papieskiej rozgłośni Prymas Węgier.

Czekamy na Ojca Świętego jako na świadka nadziei, ponieważ jego obecność da nam nadzieję po tylu miesiącach ciemności i pandemii. Jak dotąd czerpaliśmy ja z jedynego dostępnego dla nas źródła – z Najświętszego Sakramentu. Nawet jeśli w tej chwili, na przykład w Budapeszcie, publiczne Msze są zawieszone z powodu pandemii, to jednak kościoły nie są zamknięte i ludzie przychodzą modlić się przed Najświętszym Sakramentem. To wzruszające widzieć, jak bardzo są spragnieni i głodni Eucharystii

– wyjaśnił hierarcha.

Zgodnie z programem Papież Franciszek ma przewodniczyć końcowej celebracji na Placu Bohaterów w Budapeszcie. Wówczas ogłosi także gdzie odbędzie się kolejny kongres. Obok ołtarza, na którym sprawowana będzie Msza św., znajdzie się Krzyż Misji, symbol kongresu, wykonany w 2007 r. przez nieżyjącego już złotnika Csabę Ozsváriego. Jest to ponad trzymetrowe dzieło zrobione z drewna dębowego i pokryte brązem. Wewnątrz osadzone są relikwie Krzyża Świętego i świętych węgierskich. Papież pobłogosławił ten krzyż w listopadzie 2017 r. na początku wizyty „ad limina” biskupów węgierskich w Rzymie, życząc aby stał się on symbolem odnowy narodu węgierskiego, wychodzącej od Ewangelii i Eucharystii. Obecnie krzyż znajduje się w bazylice w Ostrzyhomiu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 maja

Czwartek, V Tydzień Wielkanocny
Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 15, 9-11
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter