22 marca
piątek
Katarzyny, Boguslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wdzięczni za Jana Pawła II

Ocena: 0
1105

Już po raz osiemnasty, w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, w Polsce i w środowiskach polonijnych na całym świecie obchodzony był Dzień Papieski. W tym roku – czterdziestolecie pontyfikatu – pod hasłem „Promieniowanie ojcostwa”.

fot. Radosław Kucharz

Centralne obchody odbyły się w stolicy. Dzień wcześniej, podczas Gali Nagród Totus, w murach Zamku Królewskiego, uhonorowano osoby i instytucje, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do podkreślenia wartości zawartych w nauczaniu Jana Pawła II. Laureatem w kategorii „Promocja godności człowieka” zostało Stowarzyszenie Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej, które opieką medyczną, psychologiczną i duchową objęło ponad 4200 chorych. Za „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” uhonorowano prof. Ryszarda Peryta, który „jako dyrektor Polskiej Opery Królewskiej do repertuaru operowego wprowadza utwory inspirowane wiarą”. Totus w kategorii „Propagowanie nauczania św. Jana Pawła II” trafił w ręce teologa, o. prof. Jarosława Kupczaka OP, nauczyciela akademickiego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Totusem medialnym uhonorowano – w dwudziestopięciolecie działalności – Katolicką Agencję Informacyjną, za „wiarygodne informacje na temat życia Kościoła i ukazywanie jego działalności poprzez konferencje i spotkania dziennikarskie”.

Nagrodę specjalną przyznano Hannie Suchockiej, byłej premier i ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej za „wyjątkowe zasługi dla Kościoła katolickiego”. Laureatka przyznała, że postać papieża Polaka była dla niej wielką inspiracją. – Zawsze starałam się wsłuchiwać w jego słowa i śledzić, jak realizował naukę społeczną Kościoła. Była nam tak bardzo potrzebna, w naszych polskich warunkach. W każdej sytuacji, w której przyszło mi pełnić różne funkcje, nauczanie Jana Pawła II dawało mi siłę – powiedziała. Galę uświetniły występy artystyczne zespołu Pectus, Katarzyny Dereń oraz Piotra Majdy, absolwenta Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, będącej organizatorem przedsięwzięcia.

Niedzielne obchody zainaugurowała radiowa Msza Święta w bazylice Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu, celebrowana przez kard. Kazimierza Nycza. – Dziś chcemy Panu Bogu podziękować za wszystko, co ten wielki, święty papież uczynił dla Kościoła, dla świata i dla każdego z nas; chcemy popatrzeć na to słowo – skuteczne, pełne miłości i nadziei, które głosił. Dzień papieski jest właśnie po to – mówił metropolita warszawski.

W południe Msza Święta w Świątyni Opatrzności Bożej zgromadziła darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Eucharystii przewodniczył ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący Zarządu Fundacji, a homilię wygłosił jego zastępca ks. Paweł Walkiewicz. Podkreślił on rolę, jaką odegrał w życiu Karola Wojtyły jego ojciec. – Jan Paweł II mówił o nim jako o człowieku niezwykłym; człowieku, którego – jako mały chłopiec – mógł widywać w nocy, modlącego się na kolanach. Widywał go także często zatopionego w lekturze Pisma Świętego. Myślę, że obraz jego ojca ułatwił mu napisanie dokumentu mówiącego o rodzinie – mówił.

Dzień Papieski tradycyjnie był okazją do poznania i wsparcia stypendystów Fundacji, nazywanych „żywym pomnikiem Jana Pawła II”. Przez cały dzień wolontariusze w charakterystycznych żółtych chustach kwestowali na ulicach Warszawy na rzecz funduszu stypendialnego. Przy Świątyni Opatrzności Bożej i przy Sanktuarium św. Andrzeja Boboli stypendyści otworzyli „miasteczka rodzinne” z licznymi atrakcjami dla najmłodszych, rodziców i dziadków. – Chcemy w ten sposób podziękować za okazywane nam wsparcie i życzliwość – mówi Natalia Świerczewska, studentka psychologii na UW, która swoją przygodę z Fundacją rozpoczęła jeszcze w gimnazjum. – To dla nas niezwykle miłe, ale i motywujące, że tak wiele osób obdarza nas zaufaniem, dzieląc się z nami swoim dobrem.

Zwieńczeniem niedzielnych obchodów i ich najważniejszym wydarzeniem artystycznym był transmitowany w TVP wieczorny Koncert Galowy Dnia Papieskiego w Świątyni Opatrzności Bożej z udziałem artystów, m.in. Marka Piekarczyka, Krzysztofa i Piotra Cugowskich, Natalii Sikory, Damiana Ukejego i Darka Malejonka.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -