21 lipca
niedziela
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Watykański nadzór finansowy opublikował raport roczny za 2023 r.

Ocena: 0
220

Watykański Urząd Informacji i Nadzoru Finansowego (ASIF) przedstawił w poniedziałek swój raport roczny za 2023 rok. Zgodnie z raportem, Watykan w coraz większym stopniu dostosowuje się do międzynarodowych standardów, na przykład w odniesieniu do walki z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. W 2023 r. zgłoszono 123 podejrzane transakcje, z których 118 pochodziło z Instytutu Dzieł Religijnych (IOR) zwanego popularnie "bankiem watykańskim".

Fot. pixabay

ASIF poinformował watykańską prokuraturę w 11 przypadkach, w porównaniu do 19 w poprzednim roku. Organ nadzorczy nakazał zawieszenie transakcji finansowych tylko w jednym przypadku, w porównaniu do pięciu w 2022. Liczby te przemawiają za stabilnością pod względem przejrzystości i bezpieczeństwa. Według raportu rocznego ASIF za rok 2023, zawarł on również umowy o współpracy z dziewięcioma innymi krajami, a mianowicie Algierią, Azerbejdżanem, Bahamami, Curacao, Libanem, Senegalem, Mauritiusem, Nepalem i Zambią. Oznacza to, że ASIF zawarł łącznie 76 takich umów w ciągu 14 lat. W 2023 r. ASIF złożył podobne 22 wnioski i sam otrzymał dziesięć. 

Wzrasta współpraca wewnętrzna z innymi właściwymi organami Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego, a także współpraca międzynarodowa z udziałem, między innymi, w forach Moneyval i Egmont. ASIF nadal przyczynia się również do odzyskiwania dochodów z działalności przestępczej, stając się centrum przychodów netto poprzez wymianę informacji ze swoimi międzynarodowymi odpowiednikami.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 21 lipca

XVI Niedziela zwykła
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 6, 30-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Stwórz się na nowo
Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter