24 września
niedziela
Gerarda, Ruperta, Tomiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Watykanista: Papież bliżej kard. Caffarry niż Kaspera

Ocena: 0
2986
Papież Franciszek w sprawie możliwości udzielania Komunii świętej osobom rozwiedzionym, żyjącym w nowych związkach opowiada się raczej za stanowiskiem reprezentowanym przez kardynałów Caffarrę, Müllera czy Saraha niż tezami wypowiedzianymi wcześniej przez kard. Waltera Kaspera – uważa ceniony włoski watykanista Sandro Magister.
20150320 12:24
st (KAI) / Watykan, mz
 
W swoim blogu chiesa.espresso.repubblica.it Magister przypomina słowa wypowiedziane niedawno przez Ojca Świętego w wywiadzie udzielonym Valentinie Alazraki z meksykańskiej telewizji Televisa. Pytany między innymi o kwestię Komunii świętej dla rozwiedzionych żyjących w nowych związkach, papież stwierdził, że w ten sposób nie rozwiązuje się niczego, tym bardziej jeśli osoby te chcą, usiłują, bowiem Komunia święta nie jest jakimiś wyróżnieniem, zaś oczekiwania zmian w aktualnej dyscyplinie Kościoła uznał za wyolbrzymione.

Zdaniem włoskiego watykanisty, Franciszek z coraz większym uznaniem odnosi się do poglądów wyrażonych przez innego kardynała-teologa, arcybiskupa Bolonii Carla Caffarrę. Jako wykładowca teologii moralnej był on specjalistą w zakresie teologii małżeństwa i rodziny, a św. Jan Paweł II mianował go pierwszym kierownikiem Papieskiego Instytutu ds. Studiów nad Małżeństwem i Rodziną przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Placówka ta została pominięta podczas nominacji ekspertów na Synod w ubiegłym roku, ale 14 marca br. Ojciec Święty powołał jako doradcę Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów jej wiceprzewodniczącego, profesora José Granadosa. Magister jest przekonany, że nawet gdyby episkopat włoski nie wybrał kard. Caffarry na swojgo delegata na październikowy Synod Zwyczajny o rodzinie, to z pewnością uczyni to Franciszek. Jednocześnie przypomina, że arcybiskup Bolonii jest jednym z pięciu autorów książki stanowczo polemizującej ze stanowiskiem zaprezentowanym na konsystorzu w lutym 2014 roku przez kard. Kaspera.

W wywiadzie dla dziennika „Il Foglio” z 15 marca 2014 roku kard. Caffarra stwierdził:

– Ten, kto wysuwa taką hipotezę, nie ma odpowiedzi na bardzo proste pytanie: co z pierwszym i dopełnionym małżeństwem? Bowiem proponowane rozwiązanie prowadzi do myślenia, że to pierwsze małżeństwo trwa, ale jest też druga forma współżycia, jaką Kościół sankcjonuje. Tak więc mamy do czynienia z realizacją ludzkiej seksualności poza małżeństwem, którą Kościół uważa za uzasadnioną. Ale w ten sposób dochodzi do zaprzeczenia podstawowego nauczania Kościoła na temat seksualności. W tym miejscu można zapytać: dlaczego nie ma aprobaty dla wolnych związków? Dlaczego nie ma aprobaty dla związków homoseksualnych? Nie jest to tylko kwestia praktyki, ale dotyka również nauczania. Nieuchronnie. Niektórzy mówią, że nie, dotyka ona doktryny. Wprowadza ona nawyk, który w dłuższej perspektywie determinuje tę ideę nie tylko wśród chrześcijan, że nie ma absolutnie nierozerwalnego małżeństwa. A to jest na pewno wbrew woli Pana – twierdzi kard. Caffarra.

Magister na poparcie swej tezy, iż Franciszek coraz bardziej docenia stanowisko kardynałów przeciwnych propozycji udzielania Komunii świętej osobom rozwiedzionym żyjącym w nowych związkach przytacza również inne fakty. Choćby to, że na czele Kongregacji Nauki Wiary nadal stoi kard. Gerhard Ludwig Müller, najbardziej znany spośród autorów publikacji polemizującej z poglądami kard. Kaspera. Przestrzegał on przed herezją oddzielania doktryny od praktyki duszpasterskiej, iluzją, że można zmieniać praktykę, nie zaburzając doktryny, że można pobłogosławić drugie małżeństwo, twierdząc zarazem iż małżeństwo jest nierozerwalne.

Innym argumentem włoskiego watykanisty jest nominacja pochodzącego z Gwinei kard. Roberta Saraha na prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W swojej niedawno opublikowanej w Paryżu książce zatytułowanej "Dieu ou rien" ("Bóg albo nic") skrytykował on pomysł umieszczenia Magisterium w pięknej szkatule, oddzielając je od praktyki duszpasterskiej, która mogłaby ewoluować zależnie od okoliczności, mód i namiętności. Stwierdził, że jest to forma herezji, niebezpieczna patologia schizofreniczna. Odnosząc się do pomysłu udzielania Komunii świętej osobom rozwiedzionym, żyjącym w nowych związkach wyraził przekonanie, że jest to obsesja pewnych Kościołów Zachodu, pragnących narzucić tzw. „teologicznie odpowiedzialne i stosowne duszpastersko” rozwiązania, które radykalnie zaprzeczają nauczaniu Jezusa Chrystusa i Magisterium Kościoła. – W związku z tym stanowczo stwierdzam, że Kościół w Afryce zdecydowanie sprzeciwi się wszelkiej rebelii przeciw nauczaniu Jezusa i Magisterium – twierdził kard. Sarah.

Przy tej okazji Sandro Magister zauważa, że dotychczas Kościół w Afryce wybrał na Synod biskupów prezentujących podobną linię do tej, jaką przedstawia kard. Sarah. Jedynym wyjątkiem jest abp Charles Palmer-Buckle z Akry w Ghanie. W tym kontekście przypomina podobną linię Kościoła w Europie Środkowowschodniej, a jako przykład cytuje stanowisko Konferencji Episkopatu Polski. Podobne poglądy wyrażają biskupi wybrani na Synod przez episkopat USA: Joseph Kurtz, Charles Chaput, Daniel DiNardo, José H. Gómez – podkreśla włoski watykanista.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Dla mnie bowiem żyć – to Chrystus,
a umrzeć – to zysk.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Do każdego inaczej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter