23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Watykan: zmiany także w Gwardii Szwajcarskiej

Ocena: 0
1146

Choć nie mieści się to w pakiecie reform Kurii Rzymskiej, również Gwardia Szwajcarska zostanie zreformowana – poprzez restrukturyzację szkoły rekrutów.

2016-09-27 13:03
tom (KAI) / Watykan, mz
fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

"Ma ona na celu dalszą profesjonalizację tej tradycyjnej papieskiej formacji" – głosi opublikowany dzisiaj komunikat. Rekruci mają w przyszłości być szkoleni przez szwajcarską policję kantonalną w Ticino.

Umowę w tej sprawie podpisali w poniedziałek w Watykanie komendant Gwardii Szwajcarskiej Christoph Graf i szef policji kantonu Ticino Matteo Cocchi.

Nowy system dla szkoły rekrutów ma wejść w życie pod koniec października. Szkolenie podstawowe będzie się składało z dwóch części. Najpierw 16 nowych rekrutów zostanie poddanych badaniom lekarskim w Watykanie. Potem przejdą oni miesięczne szkolenie w strukturach policji kantonalnej. Tam będą uczestniczyć w zajęciach z psychologii, prawa, służby w straży pożarnej i ratownictwa medycznego. Ponadto będą doskonalić się w strzelectwie, działaniach dotyczących bezpieczeństwa osobistego, taktyki i ogólnej sprawności fizycznej.

Po powrocie do Watykanu rekruci będą poznawali miejsca i osoby tam pracujące, przejdą specyficzne dla gwardzistów szkolenie wojskowe i kurs językowy. Nowy program szkolenia 16 rekrutów rozpocznie się pod koniec października.

Gwardia Szwajcarska służy papieżom od 1506 r. Obecnie liczy 110 członków. Mogą do niej kandydować wyłącznie młodzi katolicy szwajcarscy w wieku 19-30 lat, którzy w swoim kraju muszą najpierw odbyć służbę wojskową. W Watykanie służą co najmniej 25 miesięcy, a zaprzysiężenie rekrutów odbywa się rokrocznie 6 maja na pamiątkę tzw. „sacco di Roma”, czyli splądrowania Rzymu przez wojska cesarza Karola V w dniu 6 maja 1527 r. Zginęło wówczas 147 szwajcarskich żołnierzy, broniących Klemensa VII (1523-1534).

Obecnie większość rekrutów zobowiązuje się do służby w Gwardii Szwajcarskiej na dwa lata. Gwardziści odpowiadają za osobistą ochronę papieża oraz kontrolują wejścia do Watykanu. Domu św. Marty, w którym mieszka papież, strzegą częściowo gwardziści, a częściowo żandarmi watykańscy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter