25 marca
sobota
Marioli, Wieczyslawa, Ireneusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Watykan wspomina Abrahama Heschela 50 lat po jego śmierci

Ocena: 4.6
192

„To najprawdopodobniej jeden z najczęściej czytanych autorów o korzeniach żydowskich, także wewnątrz chrześcijaństwa” – mówi o Abrahamie Heschelu prof. Massimo Gargiulo z okazji 50-lecia śmierci znanego rabina. Wicedyrektor Centrum im. kard. Bei, współorganizującego dzisiaj w Rzymie konferencję poświęconą wspomnianemu myślicielowi wskazuje, że duchowość tej urodzonej w Warszawie postaci potrafi przemawiać nawet na zewnątrz tradycji żydowskiej.

Fot. Vatican News - Abraham Heschel

Wydarzenie pod tytułem „Ukształtowany przez Innego” odbywa się na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Wiecznym Mieście. Abraham Heschel jest ważną postacią dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, jak przypomina prof. Gargiulo. Równocześnie chodzi tutaj o człowieka bardzo wszechstronnego, co zaznacza przełożony rzymskiej wspólnoty żydowskiej, rabin Riccardo Di Segni.

Rabin Heschel przeżył bardzo szczególne, ciekawe wychowanie kulturowe, ponieważ formował się w Niemczech w latach 30., uczęszczając najpierw do tradycyjnych szkół rabinicznych, pochodząc z bardzo ważnej rodziny chasydzkich nauczycieli, a następnie konfrontując takie doświadczenie ze szkołami rabinicznymi reformowanymi oraz z uniwersytetem

– wskazał rabin Di Segni.

Dzięki jego zdolnościom tworzenia syntezy i mentalnemu otwarciu na różne horyzonty myślowe potrafił zebrać interpretacje rzeczywistości, które później wyszły na światło dzienne, kiedy musiał uciekać, emigrować do Stanów Zjednoczonych, z powodu nazistowskich prześladowań. W tych latach «amerykańskich» zdołał rozwinąć swój model interpretacyjny oraz swoje intuicje, które miały następnie wielki wpływ zarówno w świecie żydowskim, jak i w szerszym społeczeństwie. Był to, tak w ogóle, człowiek bardzo aktywny również ogólnie w życiu. Istnieje jego historyczna fotografia, na której widać, jak maszeruje razem z Martinem Lutherem Kingiem na rzecz udzielenia praw obywatelskich. Więc dla Heschela sprawa włączenia człowieka wierzącego w społeczeństwo, nie stanowiła tylko przedmiotu teoretycznych rozważań, ale wiązała się ze społecznym zaangażowaniem w celu polepszenia losu [ludzi], zdobycia należnych im praw.

Abraham Heschel jest również patronem utworzonego niedawno Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Dlatego delegacja tej instytucji także bierze udział w konferencji w Rzymie.

Abraham Joshua Heschel (1907-1972), żydowski teolog, filozof i poeta, odegrał ważną rolę podczas Soboru Watykańskiego II, wpływając na kształt deklaracji „Nostra aetate” (dotyczącej stosunku Kościoła katolickiego do różnych religii, w tym do judaizmu), która okazała się punktem zwrotnym w relacjach katolicko-żydowskich.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 marca

Sobota, IV tydzień Wielkiego Postu
Sprawiedliwości Twojej nie kryłem w głębi serca,
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 1, 26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter