4 sierpnia
środa
Dominika, Protazego, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Watykan wdroży nowy kodeks kontraktów i zamówień publicznych

Ocena: 0
863

Papież Franciszek podjął kolejny krok na drodze dążenia do większej przejrzystości i lepszego zarządzania finansami watykańskimi. Będzie to możliwe dzięki ogłoszonym 1 czerwca „Normom dotyczącym przejrzystości, kontroli i konkurencji zamówień publicznych Stolicy Apostolskiej i Watykanu”.

Nowy dokument regulujący zasady postępowania administracji watykańskiej przy zawieraniu kontraktów i składaniu zamówień publicznych jest owocem czerech lat wspólnej pracy kilku dyskasterii – po to, by usprawnić zarządzanie posiadanymi przez Watykan zasobami i dodatkowo ograniczyć ryzyko korupcji.

Podpisany przez Franciszka kodeks ma w formę motu proprio i składa się z 86 głównych paragrafów, do których dołączono 12 dodatkowych, o postępowaniu legislacyjnym w kwestiach spornych.

W dokumencie Franciszek podkreśla, że sumienność i rzetelność ojca rodziny jest główną zasadą, jaką wszystkie osoby zarządzające powinny się kierować w pełnieniu swych obowiązków.

Wprowadzone normy stanowią m.in., że wszystkim podmiotom gospodarczym startującym do przetargu na dostarczanie towarów, usług, czy wykonanie konkretnych prac zostanie zagwarantowane równe traktowanie.

Celem nowego dokumentu jest nie tylko zagwarantowanie przejrzystości procedur i przeciwdziałanie nielegalnym umowom, ale także dążenie do lepszego planowania i racjonalizacji wydatków Stolicy Apostolskiej i Watykanu.

Nad wprowadzaniem w życie nowych zasad czuwać będzie urząd Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA) i Gubernatorat Państwa Watykańskiego. W Sekretariacie ds. Gospodarczych utworzona zostanie także lista ekspertów różnych specjalności, którzy rotacyjnie będą kontrolować wdrażanie nowego kodeksu.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 sierpnia

Środa, XVIII Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, prezbitera
«Panie, dopomóż mi».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 15, 21-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter