28 stycznia
piątek
Walerego, Radomira, Tomasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Watykan: pocztówka na 80. urodziny Franciszka

Ocena: 0
805

Z okazji przypadających 17 grudnia 80. urodzin papieża Franciszka watykański Urząd Filatelistyczny i Numizmatyczny przygotowuje specjalną kartę pocztową ze znaczkiem i okolicznościową pieczątką.

Przedstawia on jubilata w geście błogosławieństwa na tle figury Matki Bożej z Luján – patronki Argentyny. Za papieżem umieszczono fragment ołtarza z bazyliki św. Piotra, symbolizującej urząd papieski. Autorem kompozycji jest współczesny malarz hiszpański Raúl Berzosa, specjalizujący się szczególnie w sztuce sakralnej, a zwłaszcza w tematyce biblijnej.

Całostka filatelistyczna, przygotowana z okazji 80. rocznicy urodzin Ojca Świętego, przedstawia – jak podkreślono w nocie Urzędu Filatelistycznego i Numizmatycznego – bardzo realistycznie, ale też symbolicznie, Franciszka udzielającego błogosławieństwa. Po jego prawej ręce znajduje się wizerunek Maryi Panny z sanktuarium w Luján – patronki Argentyny – z której odchodzą promienie, rozświetlające twarz jubilata i cały obrazek. Za nim artysta umieścił niewielki fragment ołtarza z bazyliki św. Piotra, co ma symbolizować duchową władzę papieża jako głowy Kościoła katolickiego. Całość utrzymana jest w kolorach: błękitnym – maryjnym i biało–żółtym – papieskim.

Twórca projektu – Raúl Berzosa urodził się w Máladze 20 kwietnia 1979. Uczył się w szkołach prowadzonych przez braci szkolnych marystów. Malować zaczął już w wieku 13 lat. Na uniwersytecie w swym mieście rodzinnym uzyskał licencjat z historii sztuki.

Jego twórczość artystyczna obejmuje różne dziedziny: portrety, postacie ludzkie, morze, najbardziej jednak polubił tematykę religijną, w tym zwłaszcza biblijną – sceny ze Starego i Nowego Testamentu, zwykle dużego formatu, a także obrazy dla różnych bractw religijnych. Począwszy od 1996 uczestniczy w wielu wystawach zbiorowych w Hiszpanii i w innych krajach (m.in. Francja, USA), jest też zdobywcą licznych nagród krajowych i zagranicznych. Jego dzieła zdobią wiele kościołów w Hiszpanii (Málaga, Sewilla, Barcelona..) i za granicą (Stany Zjednoczone, Gwatemala, Włochy, Francja i inne kraje).

Współpracuje również z Watykanem, regularnie projektując np. okładki dla książeczek wydawanych z okazji różnych uroczystości kościelnych (np. beatyfikacje i kanonizacje, obchody ważnych świąt itp.) oraz na zamówienie Urzędu Filatelistycznego i Numizmatycznego.

Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 w Buenos Aires w rodzinie imigrantów włoskich z Piemontu. Chociaż ukończył technikum chemiczne, ale wcześniej poczuł w sobie powołanie kapłańskie i wstąpił do seminarium duchownego, a następnie nowicjatu jezuitów. I w Towarzystwie Jezusowym przyjął święcenia kapłańskie 13 grudnia 1969, po czym był m.in. prowincjałem swego zakonu w Argentynie. 20 maja 1992 Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji Buenos Aires (sakrę nominat przyjął 27 czerwca tegoż roku), 3 czerwca 1997 – arcybiskupem koadiutorem stolicy a 28 lutego 1998 objął rządy w tej archidiecezji jako jej arcybiskup metropolita. Na konsystorzu 28 lutego 1998 papież włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego. 13 marca 2013 kard. Bergoglio został wybrany na papieża i przyjął imię Franciszek. Jest pierwszym biskupem Rzymu o tym imieniu i pierwszym jezuitą na tym urzędzie.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 stycznia

Piątek, III Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 4,26-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter