23 maja
poniedziałek
Iwony, Dezyderego, Kryspina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Watykan: papież ustanowi pierwsze lektorki i katechetów

Ocena: 0
350

W przyszłą niedzielę podczas Mszy sprawowanej przez Franciszka w Bazylice Watykańskiej po raz pierwszy ustanowi on katechetów, a wśród ustanowionych przez niego lektorów po raz pierwszy znajdą się kobiety. Informuje o tym komunikat Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji na temat watykańskich obchodów Niedzieli Słowa Bożego.

Fot. Vatican Media - papież ustanowi w niedzielę pierwszych katechetów i pierwsze lektorki

Niedzielne uroczystości to efekt ogłoszonych w ubiegłym roku papieskich dokumentów. Franciszek umożliwił w nich udzielanie posług lektora i akolity wszystkim wiernym świeckich, bez względu na płeć, a także ustanowił posługę katechety, którego rola niekoniecznie wyraża się do nauczania religii, lecz obejmuje szerzej pojętą działalność duszpasterską właściwą dotychczas dla katechistów w krajach misyjnych.

Podczas papieskiej liturgii w Bazylice św. Piotra lektorom zostanie wręczone Pismo Święte, a katechetom krzyż. Lektorami zostaną świeccy z Korei Południowej, Pakistanu, Ghany oraz z różnych regionów Włoch. Nowi katecheci pochodzą natomiast z Peru, Brazylii, Ghany, Włoch, Hiszpanii oraz Polski, z Łodzi. Franciszek miał też ustanowić w nowych posługach wiernych z Demokratycznej Republiki Konga i Ugandy, ale nie udało się im dotrzeć do Rzymu z powodu sanitarnych restrykcji. Watykański komunikat podaje, że z powodu pandemii liczba uczestników papieskiej liturgii została ograniczona do dwóch tysięcy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 maja

Poniedziałek, VI Tydzień Wielkanocny
Niech święci cieszą się w chwale, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 15,12-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter