21 września
poniedziałek
Jonasza, Mateusza, Hipolita
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Watykan: papież odwiedzi Bozzolo i Barbianę

Ocena: 0
344

We wtorek, 20 czerwca 2017, Franciszek uda się z pielgrzymką do Bozzolo (w prowincji Mantua i diecezji Cremona) oraz Barbiany (prowincja i diecezja florencka), aby modlić się przy grobach ks. Primo Mazzolari (1890-1959) i ks. Lorenzo Milani (1923-1967). Wizyta ta będzie miała charakter prywatny – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

fot. PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO

Ks. Primo Mazzolari (1890-1959), znany jako proboszcz z Bozzolo uważany jest za jedną najważniejszych postaci włoskiego katolicyzmu w pierwszej połowie XX wieku. Jego myśl antycypowała pewne linie II Soboru Watykańskiego, w szczególności w odniesieniu do „Kościoła ubogich”, do wolności religijnej, pluralizmu, dialogu z osobami dalekimi od Kościoła. Był zdecydowanym przeciwnikiem ideologii faszystowskiej i wszelkich form niesprawiedliwości i przemocy (m.in. ukrywał i uratował w czasie wojny wielu Żydów i antyfaszystów).

Ks. Lorenzo Milani (1923-1967) był wybitnym przedstawicielem katolicyzmu społecznego, zaangażowanym w nauczanie ludzi ubogich, bronił prawa do sprzeciwu sumienia. Był także publicystą i wybitnym pedagogiem.

Ojciec Święty przybędzie do Bozzolo śmigłowcem z Watykanu o godz. 9.00. Po powitaniu z biskupem Cremony, Antonio Napolionim oraz burmistrzem uda się do parafii św. Piotra i pomodli się przy grobie ks. Primo Mazzolari oraz skieruje słowo do zgromadzonych w kościele wiernych.

Następnie o 10.30 papież wyruszy w drogę do miejscowości Barbiana, gdzie zostanie około 11.15 powitany przez arcybiskupa Florencji, kard. Giuseppe Betoriego oraz burmistrza. Kolejnym etapem jego podróży będzie miejscowy cmentarz i modlitwa przy grobie ks. Lorenzo Milaniego, z okazji 50 rocznicy śmierci tego kapłana. W kościele spotka się z uczniami ks. Milaniego, a w ogrodzie przy plebanii skieruje słowo do zgromadzonych osób. Około 13.15 Franciszek powróci do Watykanu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 września

Poniedziałek, XXV Tydzień zwykły
+ Święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty
«Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 4,1-7.11-13; Ps 19,2-5; Mt 9,9-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter