28 maja
niedziela
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Watykan opublikował temat orędzia na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu 2021

Ocena: 0
402

„Chodź i zobacz!” (J 1,46). Komunikować, spotykając się z osobami takimi jakie są i tam, gdzie są” – to temat papieskiego orędzia na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który przekazano w Watykanie. W Polsce jest on tradycyjnie obchodzony w trzecią niedzielę września. W roku 2021 będzie to 19 września. Tekst Orędzia jest tradycyjnie publikowany 24 stycznia. Tego dnia Kościół katolicki wspomina św. Franciszka Salezego, którego papież Pius XI ogłosił w 1923 r. patronem pisarzy katolickich i dziennikarzy.

Fot. cathopic.com

Prezentując ten temat podkreślono, że słowa „chodź i zobacz” są centralnym punktem Ewangelii: przepowiadanie chrześcijańskie jest przede wszystkim życiem, świadectwem spojrzeniem, doświadczeniem, spotkaniem, bliskością na następnie słowem. Przytoczono cały fragment: „Nazajutrz [Jezus] postanowił udać się do Galilei. I spotkał Filipa. Jezus powiedział do niego: «Pójdź za Mną!». Filip zaś pochodził z Betsaidy, z miasta Andrzeja i Piotra. Filip spotkał Natanaela i powiedział do niego: «Znaleźliśmy Tego, o którym pisał Mojżesz w Prawie i Prorocy – Jezusa, syna Józefa z Nazaretu». Rzekł do niego Natanael: «Czyż może być co dobrego z Nazaretu?» Odpowiedział mu Filip: «Chodź i zobacz!»” (J 1, 43-46).

W doświadczanej przez nas epoce przemian, w okresie, który zmusza nas do zachowania odstępu społecznego z powodu pandemii, komunikacja może umożliwić bliskość, która jest niezbędna do rozpoznania tego, co istotne, i do prawdziwego zrozumienia znaczenia rzeczy.

Nie znamy prawdy, o ile jej nie doświadczamy, jeśli nie spotykamy się z ludźmi, jeśli nie uczestniczymy w ich radościach i smutkach. Stare powiedzenie „Bóg spotyka się z tobą tam, gdzie jesteś” może być przewodnikiem dla tych, którzy zajmują się mediami lub pracą komunikacyjną w Kościele. W powołaniu pierwszych uczniów, wraz z Jezusem, który udał się na spotkanie z nimi i zaprosił ich, aby za Nim poszli widzimy również zaproszenie do korzystania ze wszystkich mediów, we wszystkich ich formach, aby dotrzeć do ludzi takimi, jakimi są i tam, gdzie mieszkają

– czytamy w wyjaśnieniu tematu 55. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Sobota, VII Tydzień Wielkanocny
Poślę wam Ducha Prawdy,
On doprowadzi was do całej prawdy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 21, 20-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do Ducha Świętego

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter