23 czerwca
niedziela
Wandy, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Watykan: ogłoszono zapis rozmowy papieża z jezuitami

Ocena: 0
1156

Podczas Kongregacji Generalnej Towarzystwa Jezusowego 24 października Franciszek spotkał się w Rzymie z obradującymi współbraćmi. W miesiąc po tamtym wydarzeniu ogłoszono zapis tej części spotkania, która odbyła się przy drzwiach zamkniętych.

20161124 23:07
(KAI/RV) / Watykan, sg

Papież odpowiadał wówczas na zadawane mu przez jezuitów pytania. Nawiązywały one do jego wcześniejszego przemówienia, które skupiało się m.in. na kwestii rozeznawania.

Kilkunastostronicowy tekst tej rozmowy podejmował wiele ważnych dla zakonu i całego Kościoła kwestii. O tym, co w tej bardzo długiej i wielowątkowej rozmowie wydaje się szczególnie ważne, opowiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim uczestniczący w Kongregacji asystent regionalny generała zakonu ds. Europy Środkowej i Wschodniej ks. Tomasz Kot SJ.

– Druga część spotkania to były pytania i wypowiedzi, zadawane przez uczestników Kongregacji z różnych stron świata i w różnych językach. Ojciec Święty na nie odpowiadał. Sam wcześniej prosił, by pytania nie były przygotowane, ale rodziły się spontanicznie w trakcie słuchania tego, co on do nas mówi. I rzeczywiście, pytania te przychodziły ze wszystkich horyzontów, dotyczyły bardzo różnych rzeczy, w zależności od tego, kim byli delegaci i z jakiego kontekstu kulturowego pochodzili. To, co zapamiętałem z tej drugiej części, to zwrócenie uwagi na odwagę apostolską, profetyczną. Papież przypomniał słowa Jana Pawła II: «Nie lękajcie się!». W tym miejscu nawiązał do nauczania jezuitów, do pewnego uwrażliwienia na kwestie społeczne. Franciszek cały czas powracał też, na różne sposoby, do kwestii rozeznania, tak jakby rzeczywiście mu zależało, by rozeznanie stało się nie tylko czymś, co jest wewnątrz Towarzystwa Jezusowego, co cechuje jego działanie, ale także, by stało się pewnym znamieniem działania całego Kościoła – powiedział ks. Kot.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 23 czerwca

XII Niedziela zwykła
Wielki prorok powstał między nami
i Bóg nawiedził lud swój.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 4, 35-41
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter