29 czerwca
środa
Piotra, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Watykan: Abp You Heung-sik objął urząd prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa

Ocena: 0
684

Swoje obowiązki jako prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa objął dzisiaj pochodzący z Korei Południowej arcybiskup Lazarus You Heung-sik. Hierarcha zastąpi na tym stanowisku kard. Beniamino Stellę, który w sierpniu br. kończy 80 lat. Kierował on kongregacją od września 2013 roku.

Fot. VATICAN MEDIA, vaticannews.va/pl

Abp Lazarus You Heung-sik jest pierwszym Koreańczykiem, który został prefektem watykańskiej dykasterii.

Emerytowany biskup Daejeon przyleciał do Rzymu w piątek, a na lotnisku Rzym-Fiumicino powitało go około 20 osób, w tym ambasador Korei przy Stolicy Apostolskiej Choo Kyu-ho oraz jego odpowiednik przy Kwirynale, Kwon Hee-seog.

Abp You Heung-sik wyznał, że czuje się inaczej niż wówczas, gdy przybył na studia teologiczne do stolicy chrześcijaństwa w 1975 roku. Jak zaznaczył, pragnie poświęcić wszystkie swe siły, by wspierać Ojca Świętego. Pytany o możliwość pomocy w realizacji wizyty papieża w Korei Północnej, południowokoreański hierarcha stwierdził, że byłby to dla niego największy zaszczyt i że nie ma większego nieszczęścia niż to, że bracia są rozdzieleni od ponad siedemdziesięciu lat. Dodał, że szansa na ewentualną wizytę papieża Franciszka w Pjongjangu jeszcze nigdy nie była tak duża jak obecnie, i że pozytywny rezultat można by osiągnąć, gdyby zaczęto od małych kroków.

Początki Kongregacji ds. Duchowieństwa sięgają 1564 r., kiedy to powołano kongregację, która miała czuwać nad prawidłową interpretacją i realizacją dekretów Soboru Trydenckiego. Wówczas nosiła ona nazwę Kongregacji Soborowej, którą to nazwę zachowała do 1967 r., kiedy to papież Paweł VI, w ramach reformy Kurii Rzymskiej, konstytucją apostolską „Regimini Ecclesiae Universae” zmienił jej nazwę na Kongregację ds. Duchowieństwa. Jej zadania zostały jeszcze bardziej wykrystalizowane przez papieża Jana Pawła II w 1988 r. na mocy konstytucji apostolskiej „Pastor Bonus”.

Kompetencjom kongregacji podlegają nie tylko księża na całym świecie, ale, decyzją Benedykty XVI, również wszystkie seminaria na świecie (z wyjątkiem tych, które podlegają Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich i ds. Ewangelizacji Narodów).

Nowy prefekt od 2005 r. był ordynariuszem diecezji Daejeon, w której gościł Franciszka w czasie jego pielgrzymki do Korei Południowej z okazji VI Azjatyckiego Dnia Młodzieży w 2014 roku. Abp Lazzaro You Heung-sik przez wiele lat kierował komisją episkopatu ds. pokoju i w ramach jej pracy wielokrotnie odwiedzał Koreę Północną. Aktywnie włączył się też w obchody trwającego właśnie wielkiego jubileuszu 200-lecia urodzin św. Andrzeja Kima Tae-g?na, pierwszego księdza katolickiego Korei oraz męczennika.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 czerwca

Środa, XIII Tydzień zwykły - uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła
Od wszelkiej trwogi Pan Bóg mnie wyzwolił
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 8,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter