13 lipca
poniedziałek
Henryka, Kingi, Andrzeja
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Watykan na COP: trzeba wytrwać przy porozumieniach z Paryża

Ocena: 0
393

W Bonn w Niemczech trwa międzynarodowy szczyt klimatyczny, który zajmuje się wdrażaniem porozumienia paryskiego. Stolicę Apostolską reprezentuje na nim ks. Bruno Marie Duffé, sekretarz Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju. Jego zdaniem najważniejszym zadaniem aktualnego spotkania jest potwierdzenie zobowiązań podjętych w Paryżu. Po tym, jak wycofały się z nich Stany Zjednoczone, trzeba dziś silnej woli politycznej, by kontynuować walkę ze zmianami klimatycznymi – powiedział ks. Duffé.

fot. PAP/EPA/PHILIPP GUELLAND

Zaznaczył on, że obecność Stolicy Apostolskiej na międzynarodowym forum ekologicznym jest odbierana bardzo pozytywnie. Watykan wnosi bowiem nową koncepcję ekologii, opartą na integralnej wizji człowieka i wymagającą ekologicznego nawrócenia. Tę ekologię promuje też na szczycie w Bonn. Mówi ks. Duffé.

Najbardziej niepokoi mnie to, że nie udaje się nam zmienić naszego stylu życia. Trudno jest nam podjąć podstawowe decyzje, trudno jest nam przystać na bardziej umiarkowane wzorce konsumpcji, na skromniejsze życie, do czego wzywa w encyklice «Laudato si'» Papież Franciszek. Nieustannie odkładamy na jutro decyzje, które powinny zostać podjęte już teraz. I to jest dzisiaj problem podstawowy. Brakuje żywych sumień, brakuje wrażliwości na sprawy ekologiczne, wrażliwości na innych. Bez tego nie da się zmienić rytmu naszego życia. Problem jest bardzo poważny. Aby się o tym przekonać, wystarczy popatrzeć na przykład na współczesne miasta, na to, jak się w nich żyje. Niezależnie od tego, czy jest to Rzym, Paryż, czy też nowe metropolie w dynamicznie rozwijających się krajach, okazuje się, że w miastach, które dziś budujemy, nie da się mieszkać – powiedział sekretarz Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju.

Na ONZ-owskim szczycie klimatycznym w Bonn wspólnota międzynarodowa dyskutuje nad realizacją porozumienia klimatycznego uchwalonego w 2015 roku w Paryżu. Celem jest ograniczenie wzrostu przeciętnej temperatury na Ziemi o znacznie więcej niż dwa stopnie w porównaniu z okresem przedindustrialnym. Dwutygodniowa konferencja rozpoczęła się w Bonn 6 listopada.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Poniedziałek, XV Tydzień zwykły
+ Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 1,10-17; Ps 50,8-9.16b-17.21.23; Mt 10,34-11,1
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter