„Dziedzictwo i wyobraźnia” - taki tytuł nosi międzynarodowy kongres teologiczny, który odbędzie się w dniach 9 i 10 grudnia na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, organizowany przez watykańską Dykasterię ds. Kultury i Edukacji. Podczas wczorajszej konferencji prasowej w Watykanie dano jasno do zrozumienia, że zostanie wyznaczony nowy kurs.
Fot. pixabayWedług Dykasterii fakt, że „cała geografia teologii katolickiej” będzie reprezentowana przez 500 uczestników ze wszystkich kontynentów, ma wymiar „historyczny”. Celem jest przeciwdziałanie „teologicznemu europocentryzmowi”. Ponadto na konferencji zostanie zastosowana metoda „dialogu w duchu”: wszyscy uczestnicy, w tym teologowie i eksperci z innych dyscyplin, powinni być „podmiotami i protagonistami procesu i wyników”.
Teologia w katolickiej różnorodności
Konferencja jest odpowiedzią na pragnienie papieża, aby promować i odnawiać teologię, zgodnie z dokumentami „Praedicate Evangelium” (konstytucja apostolska z 2022 r. o roli i służbie Kurii Rzymskiej) i „Veritatis gaudium” (dokument z 2018 r. o organizacji kościelnych uniwersytetów i wydziałów) – zwrócił uwagę kard. José Tolentino de Mendonça, prefekt Dykasterii ds. Kultury i Edukacji. Podkreślił, że celem jest zwiększenie interdyscyplinarności, adekwatności i synodalności teologii katolickiej. Podobnie jak w laboratorium kulturowym, powinna ona rozwijać głębokie zrozumienie rzeczywistości w dialogu z innymi dyscyplinami.