24 marca
piątek
Marka, Gabriela, Katarzyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Watykan: fundamentalne prawo wolności religijnej musi być chronione nie tylko wobec muzułmanów

Ocena: 0
824

W trosce o wolność religijną nie można tworzyć wykluczających raportów, które pomijają przedstawicieli innych religii, ponieważ taki sposób działania pociąga ryzyko polaryzacji społeczeństwa i narastania konfliktów. W tym krytycznym duchu Watykan wypowiedział się o najnowszym oenzetowskim raporcie zatytułowanym „Antymuzułmańska nienawiść i islamofobie”.

Fot. pixabay.com/CCO

Wspomniany raprot ONZ został zaprezentowany w Genewie podczas lutowej, sesji Rady Praw Człowieka ONZ.

Abp Ivan Jurkovič, który jest stałym obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie wyraził zaniepokojenie, że z debaty zostały wykluczone inne grupy religijne, które również są ofiarami nienawiści, dyskryminacji i prześladowań na świecie. Przestrzegł przed podejmowaniem takich działań, które zamiast promować to fundamentalne prawo, jakim jest wolność religijna, będą jedynie pogłębiać podziały.

Watykański dyplomata docenił znaczącą pracę, jaką wykonano dokumentując w raporcie sytuacje dyskryminacji, stygmatyzacji, aktów przemocy i ograniczenia praw muzułmanów. Przypomniał, że wszystkie takie akty należy stanowczo potępić. Nie można jednocześnie, jak wskazał abp Jurkovič, ograniczać się jedynie do jednej grupy religijnej, gdyż może to sprzyjać rozwojowi mentalności tworzącej podziały „my” – „oni”, która w konsekwencji może prowadzić do konfrontacji.

Watykański obserwator przy ONZ przypomniał o uniwersalności zasady wolności religijnej i wolności sumienia, zapisanych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Wskazał, że każde ustawodawstwo lub praktyka, która wyróżniałaby prawa tylko jednej grupy religijnej w oparciu o kryteria religijne, stanowi subtelną formę dyskryminacji niezależnie od zamierzonych celów takich praw czy praktyk.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 marca

Piątek, IV tydzień Wielkiego Postu
Pan zwraca swe oblicze przeciw zło czyniącym
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 7, 1-2. 10. 25-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter