20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek: św. Jan Paweł II człowiekiem wiary i modlitwy

Ocena: 5
849

Papież Franciszek we wstępie do książki przygotowywanej specjalnie w związku z przypadającą 18 maja setną rocznicą urodzin św. Jana Pawła II dał piękne świadectwo o swoim polskim poiprzedniku na Stolicy Piotrowej. "Jan Paweł II był wielkim świadkiem wiary, wielkim człowiekiem modlitwy, który żył całkowicie zanurzony w swoim czasie i stale w kontakcie z Bogiem". "Był pewnym przewodnikiem Kościoła w okresie wielkich przemian” - napisał.

Przygotowywana książka "Święty Jan Paweł II. 100 lat. Słowa i obrazy” ukazuje się nakładem Watykańskiej Księgarni Wydawniczej LEV i jest przeznaczona głównie - jako świadectwo o św. Janie Pawle II - dla młodzieży, która nie poznała dotąd św. Jana Pawła II.

Wiele razy w czasie mojego życia kapłańskiego i biskupiego patrzyłem na niego prosząc w moich modlitwach o dar takiej wierności Ewangelii, jakiej świadectwo on nam dawał

- zdradza słowa Franciszka ze wstępu do książki portal Vatican News, który informuje o publikacji.

W swym wspomnieniu Ojciec Święty podkreśla, że w czasie swego kapłańskiego i biskupiego życia niejednokrotnie patrzył na Jana Pawła II, modląc się, by być wiernym Ewangelii tak jak on. Franciszek przypomina ogromne dziedzictwo Papieża-Polaka, m.in. jego liczne encykliki, cenny dar jakim jest Katechizm Kościoła Katolickiego oraz to, że był wielkim świadkiem Bożego Miłosierdzia i w czasie swego pontyfikatu przypomniał Kościołowi ten charakterystyczny atrybut Boga. Podkreśla też jego wielkie umiłowanie człowieka, otwartość na każdego, dążenie do dialogu, determinację w celu powstrzymania wojen, pragnienie wychodzenia na spotkanie z każdym i przyjmowania tych, którzy cierpią. Wskazuje zarazem, że wraz z pierwszym Biskupem Rzymu pochodzącym z Europy Wschodniej, Kościół męczenników zza żelaznej kurtyny uzyskał głos.

W książce, zawierającej fragmenty przemówień i tekstów nauczania oraz fotografie, papież Bergoglio podkreślił: „Pozostają w pamięci nas, którzy żyliśmy w latach jego długiego i owocnego pontyfikatu, jego wielkie umiłowanie człowieka, jego postawa otwarcia, poszukiwanie dialogu ze wszystkimi, jego determinacja, by podjąć każdy wysiłek, aby zatrzymać wojny”. Papież napisał też o postawie „wychodzenia naprzeciw każdemu i obejmowania tych, którzy cierpią”.

W przedmowie Franciszek kładzie szczególny nacisk na tajemnicę cierpienia w całym życiu Karola Wojtyły. Przypomina, że wcześnie został osierocony przez matkę i szybko stracił ukochanego brata i ojca, a jego formacja w podziemnym seminarium przypadła na czas, kiedy wielu jego przyjaciół oddało życie na wojnie. Ocenia, że cierpienia osobiste i „związane z jego narodem i jego krajem - Polską”. Napisał też o „straszliwym zamachu w 1981 roku” na placu Świętego Piotra, gdy „przelał swoją krew za Kościół”.

Cierpienie, które przeżył, ofiarowując je Panu zahartowało go i jeszcze bardziej umocniło wiarę chrześcijańską, do której został wychowany w rodzinie. Był niezwykłym wychowawcą wielu młodych ludzi, którzy poprzez niego, młodego kapłana, zostali wprowadzeni na drogę konkretnej wiary, głoszonej, przeżywanej w każdej chwili życia.

Obok cierpień osobistych, było to też cierpienie jego narodu i jego ojczyzny – Polski

– pisze Franciszek przyznając, że wraz z wyborem pierwszego papieża ze wschodu Europy „Kościół męczenników zza Żelaznej Kurtyny uzyskał głos”.

Jak stwierdził, 15 lat po śmierci polskiego papieża jest wielu młodych ludzi, którzy go nie poznali lub mają o nim tylko mgliste wspomnienia z dzieciństwa.Stąd F ranciszek zachęca właśnie młodzież do sięgnięcia po tę wyjątkową książkę, która zawiera wybór najważniejszych tekstów z nauczania Papieża-Polaka i jego modlitw.

Mam nadzieję, że ten tekst dotrze do rąk wielu osób, zwłaszcza młodzieży. Wspominamy jego wiarę, a jego postać niech będzie dla nas wzorem przeżywania dzisiaj naszego świadectwa

- pisze Franciszek podkreślając, że Jana Pawła II dobrze jest wspominać w sposób jak najbardziej prosty.

Ksiażkę wydano m.in. we współpracy z polskim Wydawnictwem Świętego Stanisława.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter