Po raz pierwszy dwie kobiety znalazły się wśród nowych pracowników Fabryki św. Piotra, watykańskiego urzędu odpowiedzialnego za zarządzanie, utrzymanie, konserwację i dekorację Bazyliki św. Piotra.
Fot. pixabayUkończyły one Szkołę Sztuki i Rzemiosła Fabryki św. Piotra, której kolejny kurs rozpoczyna się w najbliższy poniedziałek. Bierze w niej udział 20 uczniów, w tym młodzi aspirujący do zawodów: kamieniarza, rzeźbiarza w kamieniu, tynkarza, dekoratora, twórcy mozaik i stolarza.
Misją Szkoły Sztuki i Rzemiosła w Fabryce św. Piotra w Watykanie (Scuola delle Arti e dei Mestieri della Fabbrica di San Pietro in Vaticano) wraz z Fundacją Fratelli tutti jest ożywienie tradycji rzemieślniczej i związanego z nią dziedzictwa artystycznego, które należy zachować i przekazać przyszłym pokoleniom.
Fabryka św. Piotra została zainicjowana przez papieża Klemensa VIII (1592-1605) w celu wspierania budowy, rozbudowy i zarządzania Bazyliką św. Piotra. Wcześniej Klemens VII (1523-34) powołał w tym samym celu 60-osobowy zespół. Kolejni papieże wprowadzali dalsze zmiany, a obowiązujący obecnie statut i kształt organizacyjny nadał Fabryce Jan Paweł II konstytucją apostolską "Pastor Bonus" z 28 VI 1988 r. W ramach tej instytucji działa też Szkoła Sztuki i Rzemiosła w Fabryce św. Piotra, ustanowiona kanonicznie przez Benedykta XIII (1724-30). Na czele obu instytucji stoi kardynał-archiprezbiter Bazyliki św. Piotra. Od 2021 r. jest nim kard. Mauro Gambetti.