18 czerwca
wtorek
Marka, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Watykan: dziś zostanie ogłoszona bulla o Roku Świętym 2025

Ocena: 0
244

Dziś wyjątkowy i doniosły dzień w Watykanie. Na rozpoczęcie wieczornych nieszporów Wniebowstąpienia Pańskiego w Bazylice Watykańskiej papież uroczyście ogłasza Rok Święty 2025. Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów. Dla wierzących jest to wyjątkowy czas łaski, a także specjalna okazja do uzyskania odpustu zupełnego. Szczegóły obchodów oraz daty Roku Świętego podaje bulla papieska.

Fot. pixabay

Jubileusz lub Rok Święty jest obchodzony co 25 lat. Po raz pierwszy został ogłoszony w 1300 r. bullą Bonifacego VIII, która do dziś jest przechowywana w Watykańskiej Bibliotece Apostolskiej. Bulla papieska to dokument z pieczęcią papieża, a zatem po przywileju najbardziej autorytatywny i uroczysty spośród dokumentów biskupa Rzymu. Termin ten wywodzi się od łacińskiego bulla, który oznaczał ołowianą pieczęć zawieszoną na dokumencie, a dopiero od około XIV wieku był stosowany do dokumentów opatrzonych taką pieczęcią. Użycie ołowianej pieczęci jest udokumentowane w przypadku papieży od VI wieku. W przypadku dokumentów o szczególnym znaczeniu zamiast ołowiu stosowano złoto.

Od XIII wieku termin bulla zaczął oznaczać dokumenty z ołowianą pieczęcią, aby odróżnić je od apostolskiego breve, który był uwierzytelniany przez woskową formę przedstawiającą pierścień rybaka, oraz od tych, które nie miały żadnej pieczęci. Od końca XVIII wieku ołowiana pieczęć została zastąpiona czerwoną pieczęcią świętych Piotra i Pawła z imieniem panującego papieża. Obecnie bulla jest jedynym dokumentem, w którym papież określa siebie jako episcopus servus servorum Dei – biskup sługa sług Bożych.

Franciszek wydał do tej pory jedyną bullę „Misericordiae vultus", którą w 2015 r. ogłosił Nadzwyczajny Rok Święty Miłosierdzia. Poprzednia w historii bulla „Incarnationis misterium" z 1998 r. została wydana przez św. Jana Pawła II z okazji Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 czerwca

Wtorek, XI Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 43-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter