14 lipca
wtorek
Ulryka, Bonawentury, Kamila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawscy medycy zainaugurowali duszpasterstwo na Bielanach

Ocena: 0
1405

– Życzę Duszpasterstwu Środowisk Medycznych, żeby coraz głębiej odkrywało powołanie każdego z was i żeby coraz bardziej kształtowało kulturę posługi – powiedział bp Michał Janocha podczas Mszy Świętej w kościele św. Zygmunta na Bielanach, który decyzją kard. Kazimierza Nycza stał się kościołem środowisk medycznych archidiecezji warszawskiej.

fot. Sylwia Gawrysiak/Idziemy

W niedzielę 30 września odbyła się inauguracja duszpasterstwa oraz utworzenia studiów medycznych i pielęgniarskich na pobliskim Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W kościele co niedzielę o godz. 17.30 będzie odprawiana Msza Święta dla środowiska medycznego, które już od lat funkcjonuje w parafii pl. Konfederacji 55. To miejsce, w którym swoje początki ma ruch hospicyjny Warszawie.

– Kiedy mówimy "To jest człowiek z powołania" to nie odnosimy tego do biznesmenów, developerów, ale przede wszystkim do trzech kategorii: ksiądz, nauczyciel, lekarz czy pracownik służby medycznej. Czyli te dziedziny, które są najbardziej związane z kontaktem interpersonalnym i dotykają najbardziej ważnych i osobistych obszarów życia – ciała, umysłu, duszy i wreszcie samego ducha. I trudno to rozdzielić – zauważył bp Janocha.

Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej przypomniał też rozróżnienie między usługą a posługą. – Żyjemy w świecie coraz bardziej rozwijających się usług. To jest pewna relacja klienta i firmy, w której oczekujemy kompetencji, rzetelności, uczciwości. To jest bardzo ważna sfera naszego życia. Ale posługa, to jest coś dużo więcej, to spotkanie człowieka z człowiekiem. Na obszarze ludzkiego zdrowia to spotkanie jest tak ważne, bo dotykające tego, co najgłębsze. I tak bardzo nas boli i razi, kiedy spotykamy się mentalnością usługową w szpitalu, w przychodni, w szkole, w Kościele. Jezus przyszedł, żeby służyć – podkreślił kaznodzieja.

Bp Janocha wspominał też dwóch wybitnych duszpasterzy służby zdrowia – ks. Jerzego Popiełuszkę oraz zmarłego niedawno bioetyka ks. prof. Stanisława Warzeszaka.

Po Eucharystii na ręce bp. Michała Janochy podziękowania dla kard. Kazimierza Nycza złożyli przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. – Lekarze, dentyści, farmaceuci, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, przedstawiciele wszystkich środowisk medycznych zyskują miejsce, w którym będą mogli się lepiej poznać, zwiększyć swoją wiedzę i pogłębić wiarę – powiedział prof. Bogdan Chazan, wiceprzewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Podkreślił, że będzie to również ważne miejsce dla studentów nowo powstałego wydziału medycznego UKSW.

Oprawę muzyczną Mszy Świętej zapewnili: Chór Medicantus, w którym śpiewają warszawscy lekarze i ich przyjaciele oraz Zespół Kameralny Orkiestry Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pod batutą Anny Herman.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 lipca

Wtorek, XV Tydzień zwykły Rok A, II
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kamila de Lellis, prezbitera albo wspomnienie św. Henryka
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych, lecz słuchajcie głosu Pańskiego.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 7,1-9; Ps 48,2-8; Mt 11,20-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter